rómska víla Kesaj. Už minulý týždeň mali záujemcovia možnosť zhliadnuť premiéru tohto podujatia pod názvom Tvárou v tvár v košickom GeS-klube, na ktorom dostali možnosť ukázať, čo vedia, nielen rómski umelci.
S veľkým nasadením vystúpil košický folklórny súbor Del o Del, čo by sa do slovenčiny dalo preložiť ako Dá Boh, až zo Sniny sa prišli podeliť so svojim umením folkloráci Terniten, moderný tanec predviedli chlapci z Luníka IX. Na zvýraznenie prirodzeného prieniku dvoch kultúr sa ako jediní nerómovia predstavili tanečníci so súboru Borievka, aby však ďaleko "neodbehli", predviedli svoje "gádžovské" chápanie rómskeho folklóru. Ako sme sa dozvedeli, výťažok z akcie poputoval do fondu Lukáša Koru, desaťročného chlapca, jediného z trojice súrodencov, ktorí prežil požiar rodičovského domu v Hrčeli.
"Lukáš nemá otca a vzhľadom na to, že jeho matka momentálne nemá kde bývať, chlapec nemá vhodné rodinné zázemie, do ktorého by sa mohol vrátiť," povedala nám správkyňa nadácie Dobrá rómska víla Kesaj, Anna Koptová a pokračovala: "Na akcii sme preňho vyzbierali z dobrovoľného vstupného okolo 500 korún, do dnešného dňa má teda Lukáš, ktorý momentálne leží v trebišovskej nemocnici, na fonde okolo 2500 korún. Tie poputujú na základné chlapcovo zaopatrenie," dokončila správkyňa.
Pri príležitosti otvorenia spomínaného večera, si do Košíc merala cestu aj zástupkyňa Ministerstva kultúry, PHDr. Klára Csokaiová, aby spoločne so zástupcami nadácie prebrala otázky rozpočtu a financovanie ich projektov. Výsledok spoločného rozhovoru však rómsku stranu nepotešil.
"Z 50 miliónov korún, ktorými Ministerstvo kultúry disponuje na podporu menšín, bolo rómskemu etniku vyčlenených len 6 miliónov, čo je uznajte veľmi málo," informovala nás Anna Koptová. Ako na záver dodala, spomínané financie by sa mohli využiť i na plánované celoslovenské festivaly rómskej kultúry. Na vyhľadávaní mladých rómskych talentov a mapovaní úrovne jednotlivých folklórnych súborov tejto národnosti sa podujalo pomôcť i Národné osvetové centrum. Realizácia festivalu je preto reálna už v tomto roku.
"Takéto festivaly majú svoj hlbší zmysel, keďže pomáhajú zgramotňovať rómske kultúrne povedomie. Väčšina rómov si totiž pestuje svoj folklór len intuitívne, bez odborného vedenia," dokončila A. Koptová.
Ak máte k rómskej kultúre blízko i vy, už 30. marca sa môžete zúčastniť pokračovania večera tolerancie pod značkou Tvárou v tvár, v divadelnom štúdiu Smer na Hlavnej ulici v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.