na korunu dvadsať. Začiatok marca máme za sebou a o výške bodu sa stále diskutuje. Ministerstvo financií návrh ministerstva zdravotníctva zatiaľ odmieta, no Roman Kováč predpokladá, že výmer bude prijatý už v krátkom čase. Stomatológovia sa však cítia byť podvedení a vyjadrujú svoje rozhorčenie.
"V dohode Slovenskej komory zubných lekárov, Združenia zdravotných poisťovní a Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa uvádzalo, že tieto budú uplatnovať cenové opatrenia ministerstva zdravotníctva od prvého marca. Máme však informácie, že práve negatívny postoj k zvýšeniu hodnoty bodu jednej z najsilnejších zdravotných poisťovní ovplyvnil rozhodovanie ministerstva financií... Sme rozhorčení, že došlo k porušeniu dohody a že nový cenový výmer ešte nevstúpil do platnosti. Dopláca na to predovšetkým pacient, ktorý by si tak priplácal za stomatologické výkony podstatne nižšiu čiastku, ako je to teraz," zareagoval MUDr. Milan Tomka, viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov, podľa ktorého zvyšujúcu sa spoluúčasť pacienta ovplyvňuje stále zdražovanie vstupov a tiež všetkého tovaru a služieb. Pritom už pri zvýšení hodnoty bodu na jednu korunu by sa malo staťo pre pacienta zaujímavejším ošetrovanie zubov, nie ich extrakcie a pri bode zodpovedajúcom korune dvadsať by sa napríklad cena doplatku za výplň znížila asi o polovicu.
"Každý štát má také zdravotníctvo, aké si môže dovoliť. Nedostatok financií na Slovensku je zrejmý, no malo by byť jasne deklarované, na čo pacient má mať nárok a na čo si musí priplatiť, respektíve sám uhradiť. Nie je správne, ak štát garantuje zo zákona určitú starostlivosť, no úhrada za ňu nepokríva jej skutočné náklady. Vysoké doplatky pacientov vedú k obmedzovaniu návštev u zubných lekárov, prípadne uprednostňujú vytrhnutie zuba pred jeho záchranou. Pokiaľ nebude hodnota bodu v stomatológii zaostávať za reálnymi nákladmi na ošetrenie, táto situácia sa zmení," dodáva Milan Tomka.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.