Pred preplnenou aulou mala prednášku na aktuálnu ekonomickú tému.
Na prednáške, ktorú uviedol a moderoval vedúci katedry manažmentu Róbert Štefko, sa ministerka financií okrem iných otázok dotkla aj témy zákona o lotériách, za ktorý je "ostro napádaná niekoľkými médiami". Podľa jej slov je tento zákon "stredne mäkký" a je potrebný z toho dôvodu, že "spotrebiteľské lotérie doteraz neboli upravované žiadnym spôsobom".
Za ďalší problém slovenskej ekonomiky označila využívanie medzier v hospodárskej legislatíve. "Ročne to štát stojí miliardy korún," skonštatovala ministerka financií a podotkla, že viaceré zákony boli zámerne schválené tak, aby mali medzery, čo vyhovovalo niektorým individuálnym, či skupinovým záujmom.
Ministerka sa nevyhla ani téme korupcie, pričom zdôraznila, že sa netýka len predstaviteľov verejnej správy, ale všetkých oblastí, vrátane podnikateľského sektora. Ako príklad uviedla nákupy poľnohospodárskych strojov, keď predsedovia družstiev nakúpia drahú zahraničnú techniku namiesto kvalitnej a lacnejšej domácej a zároveň s ňou napríklad aj nové vlastné auto. "OECD pripravilo 'princípy dobrého správania sa', ktoré by už mali byť zahrnuté aj v novom obchodnom zákonníku," vyjadrila nádej na zlepšenie situácie.
Schmögnerová tiež skonštatovala, že by mali byť ešte viac zvýšené dotácie pre politické strany (podľa aktuálnej novely zákona je to pol milióna za jeden poslanecký mandát). "Štátny rozpočet by na tom desaťnásobne zarobil," uviedla Brigita Schmögnerová a dodala, že nedostatočné financovanie politických strán zneužívajú rôzne záujmové skupiny.
V diskusii najviac zaujal stret názorov študenta Maroša Keményho a ministerky ohľadom dane z dedičstva. Študent PU tvrdil, že daň z dedičstva je prakticky štvornásobné zdanenie tej istej veci. Podotkol, že aj nový americký prezident Bush mieni zrušiť túto daň a zacitoval istého ekonóma: "Daň zo smrti nie je daňou, ale konfiškáciou majetku." Ministerky financií sa preto opýtal, či to nepovažuje za daňový populizmus. "Nepovažujem," zareagovala Brigita Schmögnerová a podotkla, že v Amerike existujú protinázory na Bushovu iniciatívu a tamojší milionári dokonca spísali petíciu, aby nový prezident daň z dedičstva nerušil. "Svoj krok odôvodňujú tak, že keby ich majetok deti len tak zdedili, čo by ich nútilo snažiť sa? Daň z dedičstva je jednou najstarších daní na svete a slúži aj na to, aby sa aspoň čiastočne vyrovnali rozdiely a umožnila rovnosť šancí," povedala ministerka financií a dodala, že na Slovensku existuje ešte jeden aspekt: "Ktorý multimilionár si nadobudol multimilióny tvrdou prácou? Tvrdil to o sebe Rezeš." Ako podotkla, nepáčilo by sa jej, keby Rezešov dedič nemusel zaplatiť za daň z dedičstva ani korunu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.