z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) a Dan Nelson z Marshallovo centrum NATO pre európske bezpečnostné štúdie v nemeckom Garmischi.
"Pred desiatimi rokmi sme prišli s iniciatívou konkrétnej pomoci pre konkrétne krajiny, lebo sme mali pocit, že iba medzivládna spolupráca nepostačuje na integráciu," povedal Janusz Bugaszki o svojej organizácii CSIS. Toto centrum je mimovládnou organizáciou, v ktorej pôsobia také mená americkej politiky ako Henry Kissinger, či Zbigniew Brzezinski. Pred spomínanými desiatimi rokmi vznikla z iniciatívy CSIS Americko-poľská akčná komisia. "Medzi prvými otázkami sme otvorili členstvo Poľska v NATO, v čase, keď sa tento problém nepokladal za priechodný ani vo Varšave, ani vo Washingtone," skonštatoval Janusz Bugaszki, ktorého organizácia spolupracuje so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku tri roky, kedy vytvorili spoločnú americko-slovenskú skupinu pre bezpečnosť a zahraničnú politiku. Pred rokom dospeli k tomu, že nastal čas vytvoriť akčnú komisiu, tak ako v Poľsku. Výsledkom spolupráce komisie bude Biela kniha zahraničnej a bezpečnostnej stratégie Slovenska, ktorá sa objaví v USA i na Slovensku o mesiac a vytyčuje priority Slovenska najmä pre vstup do NATO.
Dan Nelson, okrem toho, že podniká a je šéfredaktorom časopisu International Politics, pôsobí v Garmischi v Marshallovom centre NATO, kde sú školení
zamestnanci ministerstiev obrany zo všetkých bývalých socialistických krajín, vrátane Slovenska. Ako je známe, slovenská armáda a ministerstvo obrany na tom po personálnej stránke nie sú práve najlepšie. Opýtali sme sa preto Dana Nelsona, ako vidí túto situáciu zo svojho pohľadu. "Samozrejme, nechcem sa uchýliť ku kritike slovenského personálu," opatrne uviedol D. Nelson a pokračoval vo všeobecnej rovine: "Veľkým problémom vzťahov v rámci civilno-vojenských otázok bolo, že civilná stránka nebola dosť dobre pripravená a paralelne s tým ľudia v uniforme neboli pripravení dôverovať civilom. Jednou z vecí, na ktorých Marshallovo centrum pracuje, je zvýšenie dôvery vojakov v civilov a zvýšenie kompetencie civilov." Ako však dodal, v tomto smere má Slovensko rovnaké problémy, ako všetky iné krajiny strednej Európy.
Zaujímalo nás aj to, ako ovplyvnilo možnosti integračných snáh Slovenska zvolenie nového amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Podľa Janusza Bugaszkého je zatiaľ predčasné hovoriť o tom, aký bude Bushov postoj. Podľa jeho slov bude pre Slovensko kľúčový budúci rok, keď sa na jeseň bude konať summit NATO. "Očakávam, že nebudú prijaté závažné rozhodnutia o rozšírení aliancie. Viem si predstaviť dva - tri možné scenáre na summite. Tým prvým je minimálne rozšírenie, teda o Slovensko a Slovinsko. To by bolo taktické rozšírenie. Radšej by som však videl strategické rozšírenie, teda prijať aj jednu - dve krajiny z Balkánu - napríklad Bulharsko alebo Rumunsko, čo by signalizovalo, že aj Balkán je súčasťou Európy a súčasťou bezpečnostných štruktúr," skonštatoval Janusz Bugaszki a podotkol: "Je lepšie mať Balkán v NATO než NATO na Balkáne." Ako dodal, rovnako strategické by bolo aj prijatie niektorej z pobaltských krajín.
"Jedna z možností je, že Bush ako bývalý guvernér Texasu bude za to, aby sa Texas stal ďalším členom NATO. Prípadne bude chcieť týmto spôsobom odmeniť Floridu," neodpustil si roduverný demokrat Nelson rýpnuť do súčasného republikánskeho prezidenta, ktorý, ako je známe, má medzery v zahraničnej politike. "S Januszom (mimochodom, republikánom - pozn. red.) sa zhodneme na tom, že rozširovať alianciu treba a malo by to byť strategické, veľké rozšírenie," dodal Nelson, pričom zdôraznil, že kritériá prijatia nových krajín budú iné a prísnejšie ako v prvom kole. Aj keď...
"Ak bude prijaté Slovinsko, tak preto, že je to malá, pôvabná krajina, ktorá nerobí problémy. Mám rád Slovinsko. Nemá síce prakticky žiadnu armádu, žiadne letectvo, žiadne námorníctvo, ale má pekné jazerá, je pri mori, dá sa tam aj lyžovať. To sa niektorým našim generálom páči. Ani neviem, čo v NATO bude robiť," povedal položartom Nelson a pokračoval: "Preto si myslím, že by NATO mohlo byť rozšírené aj tam, kde majú problémy, teda o balkánske a pobaltské krajiny. No keďže som v nesprávnej politickej strane, obávam sa, že Collin Powell (minister obrany v Bushovej administratíve - pozn. red.) mi tak skoro nezatelefonuje."
Dan Nelson si neodpustil ani ďalšiu poznámku, keď povedal, čo by poradil aerickému prezidentovi v otázke rozširovania Severoatlantickej aliancie: "Ako prvý krok by som navrhol Bushovi, aby sa naučil rozlišovať medzi Slovenskom, Slovinskom a Slavónskom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.