takej alternatíve nedôjde, a že sa koalícia napokon dohodne. Bol by to veľmi zlý signál pred blížiacimi sa rokovaniami o vstupe do EÚ a NATO. V žiadnom prípade nechceme, aby čo i len náznak politickej nestability stál Slovensko miesto medzi úspešnými krajinami. Raz sa to už stalo, druhýkrát by to bol obrovský politický amaterizmus," povedal včera pre Korzár podpredseda slovenskej vlády Pál Csáky (SMK).
Jeho stranícky šéf Béla Bugár hľadal včera na Úrade vlády s premiérom M. Dzurindom kompromisné riešenie o návrhu na reformu verejnej správy. Obaja však v rokovaniach príliš nepokročili a zhodli sa len, že budú ďalej rokovať o alternatívach, ktoré by dokázali "prehltnúť" všetky koaličné strany. Výsledky týchto rozhovorov nepriamo registroval aj podpredseda vlády.
"Chceme serióznu dohodu a pokračovanie rokovaní až do celkového vyriešenia tejto otázky. Som presvedčený, že vo vláde nájdeme riešenie výhodné pre všetky strany. Minulý týždeň sme z týchto rokovaní odišli, pretože spôsob jednania štyroch koaličných strán bol pre nás absolútne neprijateľný. Nemôžu predsa hovoriť, keď nepristúpite na naše podmienky, nemáme s vami o čom diskutovať. Stále tvrdia, že aj bez nás majú 75 hlasov. S takýmto počtom sa však nedá urobiť žiadna reforma."
Aj kvôli včerajšej nedohode tandemu Bugár - Dzurinda bude dnes od 10.00 hod. na programe mimoriadne zasadnutie predsedníctva SMK, ktoré má zaujať stanovisko k reforme verejnej správy. Netradičnou formou sa ho zúčastní aj P. Csáky (na snímke).
"Mal som veľkú dilemu, či nemám skončiť návštevu Košíc a vrátiť sa do Bratislavy. Nakoniec som sa rozhodol, že zostanem, pretože už tu mám dohodnutý program a ten chcem stihnúť. Jeden z mojich chlapcov však bude mať zapnutý mobil, a keď bude problém, zapojím sa telefonicky do diskusie."
Svoj pracovný pobyt na východe republiky začal včera vicepremiér Csáky v Spišskej Novej Vsi, kde s koordinátorom Rozvojového programu OSN E. Youkelom "spustili" trojročný pilotný projekt Udržateľného rozvoja komunít pre okresy Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica. Pomocou neho sa má najmä posilniť sociálny a ekonomický rozvoj Spiša a spolunažívanie dvoch kultúr, k čomu by malo poslúžiť pol milióna dolárov vyčlenených od OSN.
V Košiciach sa poobede stretol s biskupom košického exarchátu gréckokatolíckej cirkvi Milanom
Chauturom, pričom spoločne podpísali vyhlásenie, ktorým štát uznal ujmu spôsobenú veriacim gréckokatolíckej cirkvi uskutočnením tzv. Prešovského soboru v roku 1950.
Potom sa ešte v košickom štúdiu STV zaujímal o činnosť redakcie národnostného vysielania. Koniec pracovného dňa si okorenil návštevou predstavenia Én És A Kisöcém (Ja a môj braček) v maďarskom divadle Thália.
Ako nám povedal, do divadla chodí rád, pretože sám je bývalý ochotník. A zopár takých "ochotníkov" mal možnosť spoznať aj v slovenskej politike. "Preto si vždy veľmi rád naživo pozriem hercov - profesionálov. Tak ako tomu bolo, keď som sa naposledy v Thálii zúčastnil na premiére hry Kain a Ábel," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.