Ako je možné, že Albánci tak ľahko získavajú dlhodobé alebo aj trvalé pobyty na Slovensku?
"Polícia tieto záležitosti veľmi starostlivo preveruje. Riadim sa odporúčaniami. Ani sa nepamätám, kedy by som bol dal Albáncovi nejaký dlhodobý pobyt."
Je podľa vás v poriadku, keď si povolenia na držbu a získanie zbrane vybavujú skôr ako žiadosti o podnikanie?
"To je záležitosť, ktorá súvisí so zdôvodnením žiadosti. Sú to špeciálne ustanovenia o držbe a nosení zbrane. Neviem si predstaviť, ako by niekto mohol odôvodniť čo len držbu zbrane, ak nemá licenciu na podnikanie."
Nevyhýba sa polícia odpovedi na otázku, čo robí s tým, že albánska narkomafia korumpuje policajtov, cez ktorých si vybavuje povolenia?
"Nemyslím. Naša protidrogová jednotka činnosť Albáncov neustále monitoruje. Najmä v čase konfliktu v Juhoslávii to bolo v popredí záujmu kriminálnej služby a protidrogovej jednotky. Nedá sa povedať, že by tieto skupiny ilegálne spolupracovali s políciou, ale nemožno to ani vylúčiť. Preto naša inšpekcia i protidrogová jednotka veľmi pozorne sledujú záležitosť, ktorá sa spomína v položenej otázke."
Aké výsledky má polícia pri odhaľovaní aktivít albánskej narkomafie? Väčšinou sa hovorí len o zadržaní pouličných dílerov.
"Protidrogová jednotka spolupracuje s inštitúciami cudzích štátov, najmä s DEA - americkou organizáciou na boj s obchodovaním s drogami. Má vysunuté pracovisko vo Viedni. Sme s nimi v kontakte a tam sa odsúhlasujú kontroly dodávok, ktoré po dohode s medzinárodnými inštitúciami sú pod kontrolou od naloženia drogy cez transport až po miesto určenia. Väčšinou sa to aj darí."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.