ochotní za "ochranku" platiť, preto sa dávajú dokopy a prípady čoraz častejšie oznamujú na polícii. Okrem toho na západe toto odvetvie organizovaného zločinu fakticky neexistuje, aj slovenské skupiny preto musia vymýšľať nové spôsoby ako si zarobiť na svoj nákladný život.
Najnovším hitom, šíriacim sa zo západu, je obchod s infomáciami. Presnejšie ide o "obchod" s kódami kreditných platobných kariet. Princíp krádeží je jednoduchý, keď zákazník v obchode platí kreditnou kartou, predavač, ktorý s ňou prichádza do styku, ju môže okopírovať špeciálnym čítacím prístrojom. Na základe skopírovaných údajov sa zvláštou technológiou vyrobí karta, ktorá je na nepoznanie od tej pravej. Pravda, sú na nej získané PIN kódy. S takouto "kreditkou" páchateľ môže spokojne nakupovať v obchodoch respektíve vyberať hotovosť z bankomatov. Pravým majiteľom tak zlodeji kradnú peniaze bez toho, že by mali najmenšie podozrenie či tušenie. Len pri platbe "vyčistou kreditkou" majiteľ vie, koľko bije a neostáva mu nič iné, iba navštíviť najbližšiu policajnú stanicu.
Ak by si niekto myslel, že tento spôsob okrádania občanov naše zemepisné šírky úspešne obchádza, mýli sa. Košickí kriminalisti totiž už zaznamenali niekoľko prípadov zneužívania údajov na kreditných kartách. Týmto spôsobom si neznáma skupina páchateľov zobstarala údaje karty istej košickej firmy na meno Ing. I. T. s PIN kódom. V pätnástich prípadoch od 29. 12. do 9. 1. ňou vybrali hotovosti z bankomatov VÚB v Košiciach a Michalovciach, pričom firme spôsobil škodu 118 tisíc korún. Ďalší prípad oznámil Košičan Ing. J. L., ktorý podniká v doprave a niektoré platby realizuje kartami Maestro. Páchatelia mu však desaťkrát navštívili jeho účet pravdepodobne duplikovanou kartou a ukradli z neho hotovosť vo výške 100 tisíc korún.
Podľa informácie polície na "biznise" spolupracujú viacerí členovia. Pracovníkovi predajne zaplatia za okopírovanie údajov údajne až 10 tisíc korún, ďalšie náklady predstavujú technici, ktorí karty vyrobia.
Držitelia platobných kariet sa proti tejto novovzniknutej sorte kriminality podľa polícajtov môžu brániť jedine zvýšenou obozretnosťou v predajniach a to tak, že pri platení si všímajú predavača, či jeho ruky nie sú náhodou šikovnejšie ako by mali byť. Tiež by mu nemali dovoliť odísť s kartou do inej miestnosti. Klasickým spôsobom získavania kariet sú vreckové krádeže, preto je vhodné, aby si ich držitelia v peňaženkách nenosili na papierikoch napísané PIN kódy, ale si ich radšej zapamätali. Úspešnému zlodejovi v takomto prípade stačí vložiť kartu do bankomatu a postupne vykradnúť celý účet.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.