situácie včera informovalo o ďalšom rozširovaní následkov živelnej pohromy, ktorá vznikla po silných dažďoch a rýchlom roztápaní snehu. Podľa stavu včera predpoludnímo v 197 zaplavených obciach sa pod vodou ocitlo 19 904 domov a 35 664 ľudí muselo byť evakuovaných. Zničených bolo pritom 443 domov a bez dodávok elektrickej energie zostávalo 64 obcí. Najkritickejšia bola situácia na rieke Tisa pri meste Čop, kde sa však ešte nezačala evakuácia obyvateľstva, pretože odborníci dúfajú, že hrádze vydržia tlak rozbúrených vôd. Na maďarsko
Demoláciou častí hlavnej diaľnice sa na severovýchode Maďarska podarilo zmierniť účinky záplav, spôsobených vysokým vodným stavom rieky Tisa. V tejto časti krajiny muselo v dôsledku prírodnej katastrofy opustiť svoje príbytky približne 30 000 ľudí. Diaľnica medzi lokalitami Tákos a Csaroda, prebiehajúca v blízkosti hraníc s Ukrajinou, bola zdemolovaná na dvoch miestach, kde sa tak rozbúrené vody Tisy podarilo kanalizovať do vhodnejšieho terénu. Úroveň hladiny rozvodnenej rieky, ktorá za posledné dva dni dosiahla rekordnú výšku, síce už začala klesať, ale možno očakávať zaplavenie ďalších oblastí.
V dôsledku najvážnejších záplav za posledných niekoľko rokov bolo v Maďarsku potrebné evakuovať okolo 20 obcí. V núdzových príbytkoch bolo ubytovaných asi 11 000 ľudí. Na rozdiel od Ukrajiny si katastrofa v Maďarsku zatiaľ nevyžiadala ani jeden ľudský život. Boj proti záplavám stojí v súčasnosti maďarskú vládu denne 20 až 30 miliónov forintov.
V 10 župách severného a západného Rumunska postihli záplavy asi 150 lokalít. Materiálne škody spôsobené prírodnou katastrofou sú značné, ale povodne si nevyžiadali ani jeden ľudský život. Podľa údajov rumunského ministerstva pre ochranu životného prostredia a vodné hospodárstvo bolo v priebehu uplynulých dní v kritických oblastiach potrebné evakuovať 3700 osôb.
Autor: Kyjev/Budapešť/Bukurešť (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.