chce ju riešiť. Manželka sa ho nedávno opýtala na jeho totožnosť, ale nakoniec ho domov pustila. Je primátorom Revúcej a volá sa Jaroslav Gočaltovský.
Do funkcie ste išli s programom a určitými cieľmi. Čo z toho sa zatiaľ podarilo zrealizovať?
Ciele boli rozdelené do viacerých sfér. Uskutočnili sme aj ďalšie aktivity, ktoré boli mimo programu. Zrekonštruovali sme námestie Slobody v centre mesta za viac ako deväť miliónov korún vďaka veľmi dobrej spolupráci s akciovou spoločnosťou Slovmag Lubeník. vytvorili sme podmienky pre vybudovanie inžinierskych sietí na plánovanú individuálnu bytovú výstavbu v lokalite Za nemocnicou, kde je plánovaných približne stotridsať rodinných domov a prvá etapa bude stáť 29 miliónov. Túto aktivitu robíme v spolupráci so Slovenskými magnezitovými závodmi, a. s., Jelšava.
Spolupráca so spomínanými firmami je teda veľmi dobrá...
Áno. Vždy keď sa naša samospráva obráti na vedenie týchto spoločností, vyjdú nám v ústrety.
V Revúcej bude problém so smetiskom. Robíte v tomto smere nejaké kroky?
To je tretia veľká investičná akcia. Už máme stavebné povolenie na vybudovanie skládky tuhého komunálneho odpadu pri závode Slovmag a bude slúžiť pre dvadsaťdva obcí, teda bude regionálneho charakteru. Náklady na výstavbu prvej kazety sú viac ako dvadsať miliónov korún.
Máte v meste aj čistiareň odpadových vôd. Stačí svojou kapacitou?
Plánujeme vybudovať kanalizáciu aj mestskej časti Revúčka a napojená bude aj spomínaná lokalita Za nemocnicou. Aj po napojení týchto dvoch lokalít zostane ešte rezerva a kapacitne stačí.
Celoslovenským problémom je nedostatok bytov. Ako riešite túto situáciu vo vašom meste?
Máme schválenú koncepciu rozvoja bytovej výstavby a plánujeme výstavbu päťdesiatich bytov.
Mestské komunikácie?
Tak toto je problém každého mesta. Cesty a chodníky v Revúcej nie sú v dobrom stave. Financie z cestnej dane nám nestačia ani na údržbu. Pred dvoma rokmi sme zrekonštruovali Remeselnícku ulicu za 2,3 milióna korún. V minulom roku sme investovali do opravy Francisciho ulice a dokončili námestie za milión korún. V tomto roku plánujeme obnovu Kúpeľnej ulice, čo bude mesto stáť pol druha milióna. Potom už budú nasledovať menej dôležité komunikácie. Pustíme sa aj do chodníkov, ktoré sme zatiaľ nerobili kvôli rekonštrukcii kanalizačných zberačov a nedávno sme skončili plynofikáciu v meste. Postupne dáme všetko do poriadku aj z tých skromných finančných zdrojov, ktoré máme.
Samosprávy často pomáhajú svojim občanom, ktorí potrebujú sociálnu pomoc. Koľko peňazí ste vyčlenili z mestského rozpočtu na túto oblasť?
Stotisíc korún.
Obce, ktoré majú vo svojom vlastníctve byty, majú pernametný problém s neplatičmi. Ako to riešite vy?
Týka sa to aj nás. Vysoká nezamestnanosť spôsobuje, že občania sú neschopný platiť nájomné a služby spojené s bývaním. Evidujeme pohľadávky vo výške šesť miliónov korún. Bytové hospodárstvo v Revúcej sa zatiaľ snaží vysporiadať s týmto problémom. Najväčšou položkou, ktorú dlhujeme je za teplo a teplú vodu. Voči firme Retes, s. s r. o., dodávajúcej teplo máme záväzok, ktorý tvorí tá časť dotácií, čo nám neposkytol štát za roky 1997 a 1998. Pre najväčších neplatičov pripravujeme 32 sociálnych bytov.
Do akej miery je Revúca zaťažená úvermi, ktoré musí splácať?
Každé mesto na Slovensku má nejaký dlh a my nie sme výnimkou. V minulom roku sme urobili reštrukturalizáciu úverov. Dnes máme iba jeden úver vo výške 25 miliónov korún s dobou splatnosti osem rokov so úrokovou sadzbou 15,9 percenta.
Kde boli použité financie, ktoré ste si požičali?
Za trinásť miliónov sme zrekonštruovali Mestský dom, kde sídli mestský úrad. Dokončili sme sedemnásť a postavili štyridsať osem podkrovných bytov. Časť úveru išla na opravu sme letné kúpalisko, plynofikáciu jednej kotolne, odkúpili sme do vlastníctva mesta Dom kultúry a z pôžičky financovalo mesto výstavbu tržnice. To sú tie najväčšie finančné položky, okrem drobných vecí.
Čo chcete ešte splniť, alebo aspoň začať, do konca volebného obdobia, aby ste sa mohli Revúčanom spokojne pozrieť do očí?
Základné veci v meste máme vyriešené. Hlavnou úlohou je vybudovanie skládky komunálneho odpadu a do konca volebného obdobia by mala byť postavená. A ešte tie chodníky, lebo tie majú občania na očiach viac ako smetisko, hoci je veľmi potrebné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.