ľudom a zapojili sa tak do celosvetovej akcie Vlajka pre Tibet. Desiaty marec je výročím povstania Tibeťanov proti čínskym okupantom a každoročne v tento deň vyjadrujú ľudia na celom svete podporu tibetským snahám o nezávislosť.
Aktivisti Združenia Za matku Zem (ZMZ) Prešov sú povzbudení minuloročným úspechom, keď síce ich happening na pešej zóne nenavštívilo veľa ľudí, zato si ho všimli pracovníci mestskej polície. Keďže súčasťou akcie bola petícia za vyvesenie tibetskej vlajky na prešovskej radnici, členovia ZMZ sa obrátili na Ústavný súd SR pre porušenie petičného práva a uspeli. Ako nás informovali zástupcovia ZMZ, podali žiadosť na vyvesenie vlajky primátorovi Jurajovi Kopčákovi. S najväčšou pravdepodobnosťou však primátor žiadosti nevyhovie.
V roku 1949 vstúpila armáda Čínskej ľudovej republiky do Tibetu, porazila malú tibetskú armádu, obsadila polovicu krajiny a v máji 1951 vnútila tibetskej vláde zmluvu o tzv. mierovom oslobodení. Boj proti pošliapavaniu ľudských práv Číňanmi vyvrcholil 10. marca 1959 veľkým povstaním v Lhase, ktoré čínske vojská násilne potlačili. V okolí hlavného mesta zahynulo 87 tisíc ľudí a Dalajláma vtedy musel ujsť do Indie, kde v súčasnosti sídli aj s tibetskou exilovou vládou.
Počas čínskej vlády nad Tibetom došlo nielen k zničeniu hmotných i duchovných hodnôt tibetskej kultúry a náboženstva, ale aj k nenávratnej devastácii životného a prírodného prostredia Tibetu. Za päťdesiat rokov okupácie bolo popravených alebo zomrelo v pracovných táboroch viac ako 1,2 milióna Tibeťanov. Zničených bolo asi 6000 tibetských kláštorov a chrámov.
Tibetská zástava so zasneženou horou symbolizujúcou Tibet, párom snežných levov predstavujúcich zjednotenie duchovného a svetského života a šiestimi červenými pásmi, ktoré symbolizujú šesť pôvodných kmeňov Tibetu bude v štyroch slovenských obciach viať dnes na znak solidarity a podpory Tibeťanov v boji proti okupácii a za jej nezávislosť.
Autor: fmm, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.