ktorá nalieha na urýchlený dovoz pšenice zo zahraničia, pretože jej nedostatok vedie k neúmernému zvyšovaniu cien múky.
Koncoš tvrdí, že nie je dôvod na paniku.
"Pani ministerka by sa mala skôr zasadiť o to, aby konečne vyhovela mojim požiadavkám na uvoľnenie prostriedkov, ktoré neboli vyčerpané na dovoz kŕmneho obilia a cenové rozdiely v minulom roku."
Podľa ministra totiž zostalo nedočerpaných vyše 800 miliónov korún a jeho rezort žiada 754 miliónov. Koncoš si myslí, že práve toto je problém, pre ktorý poľnohospodári pomaly uvoľňujú pšenicu. "Ženy v politike by mali robiť hlavne to, čo majú v náplni práce," dodáva.
Ministerke Schmögnerovej tiež odporučil, aby si urobila poriadok s colnou správou. Ústredná protinákazová komisia prijala rozhodnutie o ochrane územia proti zavlečeniu slintačky a krívačky, colníci to však nechcú financovať. "Rozhodol som, že ministerstvo pôdohospodárstva uvoľní tieto financie, ale je to proti logike a rozumu," povedal Koncoš. Brody na 19 hraničných priechodoch budú stáť vyše 300-tisíc korún. "Na tomto by si mala vybíjať pani ministerka energiu," uzavrel Koncoš.
Ministra podráždil aj návrh predsedníčky parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo M. Kadlečíkovej (SOP), aby štátne hmotné rezervy uvoľnili 100-tisíc ton potravinárskej pšenice.
"Hrozne ma tešia angažované političky, ktoré sa vyjadrujú k zásobovaniu potravinárskou pšenicou," komentoval to Koncoš. "Asi si pomýlila čas, v ktorom žijeme, pretože takéto rozhodnutia sa už neprijímajú na straníckych schôdzach."
Zo štátnych hmotných rezerv podľa neho treba uvoľniť asi 50-tisíc a doviezť približne 30-tisíc ton. Tento návrh do vlády minister predloží na budúci týždeň.
Minister Koncoš bol včera rozčarovaný nielen z vyjadrení svojej straníckej kolegyne. Jeho včerajší informačný deň v Banskobystrickom kraji ignorovala väčšina tamojších poľnohospodárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.