územných celkov (VÚC), ale uvíta, ak sa koalícia s opozíciou dohodne aj na symetrickom modeli s ôsmimi krajmi a VÚC, ktorý má momentálne najväčšiu podporu.
Pôvodné členenie na tri kraje plus hlavné mesto Bratislavu sa podľa prezidenta osvedčilo. Momentálne je však najlacnejšou verziou kreovanie ôsmich VÚC už k existujúcim ôsmim krajom, čo si vyžiada okolo 500 miliónov Sk. Rozdelenie Slovenska na osem krajov už pritom začala budovať bývalá koalícia a vynaložila naň okolo 5 miliárd korún. Investovať ďalšie tri miliardy Sk do reformy verejnej správy s dvanástimi krajmi a rovnakým počtom VÚC je v momentálnej hospodárskej situácii neprijateľné, tvrdí Schuster.
"Pýtam sa: Nie sú to náhodou politické zámery?", komentoval prezident vládou schválenú verziu 12 VÚC a 12 krajov.
Prezident opätovne deklaroval svoj záujem na tom, aby sa reforma verejnej správy realizovala po vzájomnej dohode všetkých koaličných partnerov, ako aj koalície s opozíciou. "Je to vec celého štátu," vyhlásil.
Ako ďalej poznamenal, neustále diskusie a snahy meniť počet krajov sú podľa neho motivované politickými záujmami jednotlivých skupín.
Prezident sa obáva, že s prenosom kompetencií prevezmú obce a mestá okrem iného aj dlhy a ešte väčšmi sa zadlžia. Zákony o Bratislave a Košiciach, ktoré už prevzali pod svoju správu napríklad štátne cesty náročné na údržbu, považuje prezident na nešťastné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.