útoky kosovsko
Sofia zároveň apelovala na medzinárodné sily KFOR, aby zvýšili kontrolu na juhoslovansko-macedónskom pohraničí a vyzvala ostatné balkánske krajiny, aby rovnako odsúdili albánskych extrémistov a potvrdili podporu Macedónsku. Bulharsko vo štvrtok vyslalo do Macedónska konvoj desiatich kamiónov s vojenskou muníciou, aby mu pomohlo zastaviť ozbrojený konflikt.
Bulharsko ako prvé uznalo Macedónsko ako samostatnú krajinu, keď sa v roku 1992 odštiepilo od bývalej Juhoslávie a opakovane vyjadrovalo svoju podporu územnej celistvosti a integrite tohto nového štátu. Pred dvoma rokmi Bulharsko darovalo Macedónsku okolo sto bojových tankov a rovnaký počet delostreleckej výzbroje, aby pomohlo vyzbrojiť novú macedónsku armádu.
ČNTS oznámila ďalšie prepúšťanie
Praha (TASR) - Česká nezávislá televízna spoločnosť (ČNTS), ktorá bola viac ako päť rokov servisnou firmou českej televízie Nova, zápasí s finančnými problémami a včera oznámila ďalšiu vlnu prepúšťania. ČNTS bude musieť vzhľadom na malé príjmy obmedziť celkové ročné výdaje a v dohľadnom čase bude musieť prepustiť väčšinu zo zostávajúcich 57 pracovníkov. Viac ako polovicu výdajov ČNTS tvoria náklady na mzdy zamestnancov a ďalších asi 30 percent tvoria náklady na súdne procesy so spoločnosťou CET 21 a šéfom Novy Vladimírom Železným.
ČNTS mala pred vypuknutím sporu v apríli 1999 asi 500 zamestnancov a už v septembri musela prepustiť 215 ľudí. Ďalšie prepúšťanie nasledovalo v januári tohto roku. Väčšinu akcií ČNTS vlastní americká spoločnosť CME. V súčasnosti sa v Londýne koná arbitráž medzi hlavným akcionárom CME Ronaldom Lauderom, ktorý obviňuje Českú republiku z nedostatočnej ochrany jeho investícií a ďalšia arbitráž medzi CME a ČR sa začne 25. apríla v Štokholme.
Medzinárodný arbitrážny tribunál v Amsterdame vo februári rozhodol, že Železný musí spoločnosti CME okamžite zaplatiť 27 miliónov dolárov. Šéf Novy by mal za približne miliardu českých korún dostať späť 5,8 percent akcií v ČNTS. Železný vyjadril ochotu zaplatiť, ale požaduje vrátenie akcií spoločnosti v pôvodnej hodnote.
Obyvatelia najväčších krajín EÚ podporujú euro
Brusel/Paríž (TASR) - Obyvatelia najväčších členských krajín Európskej únie (EÚ) s výnimkou Veľkej Británie pozitívne vnímajú budúcu spoločnú európsku menu euro.
Ako vyplýva z nového prieskumu agentúry IPSOS, za pozitívnu vec považuje euro 58 percent opýtaných, čo je o päť percent viac, ako vlani v novembri. Naopak negatívne hodnotí euro 36 percent respondentov, čo je oproti vlaňajšku štvorpercentný pokles. Šesť percent opýtaných sa nevedelo vyjadriť.
Prieskum sa uskutočnil vo februári v piatich najväčších krajinách EÚ - Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Taliansku a Španielsku. Najväčšej podpore sa euro teší u Španielov, nasledujú Taliani, Francúzi a Nemci. Iba Briti ostávajú voči euru nepriaznivo naladení. Euro začne v 12 krajinách eurozóny obiehať od 1. januára 2002 najskôr paralelne s národnými menami, od 1. marca ostane jediným platidlom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.