poľnohospodárstva 592 ohnísk nákazy, ktorá je rozšírená na celom území s výnimkou Trácie ležiacej na európskom kontinente. Včerajšie vydania tureckých denníkov upozorňujú na skutočnosť, že zatiaľ čo európske krajiny prijímajú prísne protinákazové opatrenia a kvôli niekoľkým prípadom ochorenia zabíjajú celé stáda, v Turecku sa stala slintačka a krívačka javom, nad ktorým sa nikto nepozastavuje.
Oficiálne miesta v Ankare priznávajú, že na boj s nákazou nemajú dostatočný počet prostriedkov. Turecko preto požiadalo Európsku úniu o poskytnutie 50 miliónov eúr na svoj päťročný program likvidácie epidémie. Okrem 237.000 eúr v roku 1999 však nedostala krajina dodnes nijaké finančné prostriedky. Jedným z hlavných problémov Turecka je nelegálne pašovanie zvierat predovšetkým z Iraku a Iránu.
Vo Švédsku nezaznamenali doteraz od vypuknutia epidémie v Anglicku ani jediný prípad podozrenia výskytu slintačky a krívačky. Napriek tomu odriekol Safaripark Skane v juhošvédskom Hööre z obavy pred možným zavlečením choroby plánované návštevy približne 1000 turistov z Nemecka, na ktorých sa dohodli s partnerskou nemeckou cestovnou kanceláriou ešte vlani. Hovorca safariparku vyhlásil, že z 800 zvierat, ktoré v parku žijú, je polovica prežúvavcov, ktorých epidémia osobitne ohrozuje. Návštevy safariparku víta pri vchode informačná tabuľa s upozornením, že po návšteve Británie je vstup do parku možný až po piatich dňoch.
V susednom Poľsku prijali v snahe zabrániť preniknutiu epidémie slintačky a krívačky do krajiny prísne protinákazové opatrenia. Veterinárne úrady umiestnili na hraničných priechodoch nádoby s dezinfekčným roztokom a vyzývajú ľudí na umytie rúk, na dezinfekciu obuvi slúžia osobitné rohože. Dezinfikované sú aj automobily, ktoré prekračujú hranice. Už týždeň sa nesmie do Poľska dovážať mäso a mliečne produkty z krajín EÚ a iných európskych štátov.
Autor: Ankara/Štokholm/Varšava (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.