Autorkou projektu, ktorý vznikol v roku 1993, je učitelka hudby, zástupkyňa riaditeľky Základnej umeleckej školy Márie Hemerkovej na Hlavnej ulici v Košiciach Judita Barthová.
"Sútaž má za sebou šesť ročníkov, za ten čas už získala medzinárodný kredit. Prihlasuje sa veľmi veľa záujemcov, talenty sú doma i v zahraničí. Sme veľmi radi, že Košice sú jediným mestom na Slovensku, kde takúto súťaž pripravujeme."
Ukončili ste prijímanie prihlášok, koľko súťažiacich bude bojovat o laureátske tituly?
"Prijali sme prihlášky 95 záujemcov v troch kategóriách. Prvá kategória je do 11 rokov, ale môžeme v nej vidieť a pocuť aj šesťročné deti. Najmladšia tohtoročná účastníčka bude práve z našej školy, má šesť a pol roka. Určite na ňu bude čakat zaujímavý darček. Druhá kategória je do 13 rokov, tretia do 15 rokov. Prihlásili sa nám záujemcovia z desiatich krajín Európy, väčšinou z okolitých štátov, z Čiech, Maďarska, Poľska, Lotyšska, Ukrajiny, Bulharska, Juhoslávie."
Rôznych interpretačných sútaží je už vo svete veľmi veľa. Dá sa ich kvalita porovnávať? Čo pridáva na kredite práve tej košickej?
"Ako jediná na Slovensku je členom medzinárodnej organizácie, ktorá už 20 rokov funguje v Mníchove a združuje organizátorov sútaží pre mladých hudobníkov. Riadnym členom sme sa stali v roku 1998 na generálnom zasadnutí v Nórsku ako jediní zo Slovenska. Dostali sme sa vďaka tomu aj do svetla záujmu ďalších štátov. Záujem o košickú súťaž bol z Francúzska, Talianska. Zatiaľ sa ešte neodvážili do ďalekých Košíc prísť, ale verím, že ju časom obohatia účastníci aj z ďalších krajín Európy."
Zisťujete nejakým spôsobom aj vy sami, kto má záujem účinkovat v Košiciach? V predchádzajúcich ročníkoch vás vysoký počet záujemcov zrejme prinútil robiť prísnejší výber.
"Doteraz bol vstup do súťaže voľný, podmienkou bolo vyhrať nejakú inú. Požiadali sme, aby nám súťažiaci v prihláškach popísali doterajšie úspechy. Vďaka tomu sme sa dozvedeli, že budeme mať vynikajúcich interpretov."
Menej prijemná je asi situácia s priestormi, kde budú súťažné vystúpenia...
"S tým bude naozaj trochu problém, lebo konzervatórium sa presťahovalo do nových priestorov a ZUŠ má len jednu koncertnú sálu. Ale riaditeľ regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu prisľúbil, že nám požičia priestory zrekonštruovaného veľkého štúdia."
Sledujete niekdajších víťazov medzinárodnej klavírnej súťaže aj ďalej? Darí sa im v umeleckom raste?
"Snažíme sa sledovať víťazov aj ďalej. Zisťujeme, že títo mladí muzikanti ostávajú hudbe verní. Pozývame ich na koncert, ktorý má názov Po piatich rokoch. Aj keď tohto roku to kvôli prechodu na dvojročné cykly vychádza na koncert po šiestich rokoch. Takže tohto roku privítame víťazov z roku 1995. Tento koncert bude 30. marca v Dome umenia."
Z niektorých víťazov sú už dnes známi sólisti...
"Jedným z nich bol Peter Bild. V prvom ročníku bol najmladším účastníkom, v druhom bol už víťaz kategórie. V roku 1999 ako víťaz tretej kategórie predviedol veľmi krásny koncert. Z rodného Prešova sa dostal až do Prahy, kde dnes býva. Má 16 rokov, koncertoval už v mnohých krajinách, aj v Amerike. S pražskou filharmóniou premiéroval v Prahe zabudnutý koncert Leopolda Kuřila, ktorý sa nehral dvesto rokov. V programe niekdajších víťazov privítame tzv. papučkového kráľa - Lukáša Vondráčka z Opavy. Vystupoval totiž v papučkách, hoci väčšina klaviristov má krásne lakovky. Bol veľmi malý, potreboval dosiahnuť na pedál, s papučkami sa mu hralo najlepšie. Tento mládenec už tiež účinkoval po celej Európe, má aj prvé nahrávky. V Košiciach bude hrať sólovo, ale aj s orchestrom konzervatória. Potvrdená je aj účasť Poliaka Artura Hessa."
Takáto sútaž je zážitkom pre deti, ale určite aj pre pedagógov.
"Pravdaže, je totiž úžasnou školou. Máme možnosť počuť najlepšie výkony, ktoré tu deti podávajú a sledovať metódy výuky kolegov. Veľmi cenné sú aj stretnutia s osobnosťami, ktoré sú v porote. Profesor Peter Toperczer, ktorý je predsedom poroty a odborným garantom sútaže, i profesor Zamborský sú rodáci z Košíc. Radi tu chodia. Ale prídu aj ďalšie významné osobnosti."
Prečo ste vlastne pred ôsmimi rokmi vymysleli tento projekt?
"Projekt, ktorý by dával šancu mladým talentovaným a nadaným deťom mi vnukla moja žiacka Klaudia Debreová. Spolu so sestričkou ju ako štvorročnú priviedla mamička. Začala sa učit hrať. V takom veku to bol malý experiment, ale veľmi sa to vyplatilo. V prvom ročníku bola víťazkou súťaže v prvej kategórii, potom si víťazstvo zopakovala aj v druhej. Neskôr študovala vo Viedni, istý čas aj v Mníchove. Je z nej vynikajúca mladá klaviristka. Koncertný život má pred sebou. Sútaž bola štartom aj pre ňu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.