Spiši. Poľnohospodárske družstvá i súkromní chovatelia sa, pochopiteľne, obávajú obrovských škôd, ktoré by mohla táto veľmi nebezpečná nákaza napáchať. Ako je známe, aby táto veľmi nebezpečná nákaza neprenikla na Slovensko, ústredná protinákazová komisia nariadila vykonať preventívne opatrenia, ktoré by mali zabrániť podobnej katastrofe, aká postihla Veľkú Britániu a Írsko. Regionálna veterinárna správa v Spišskej Novej Vsi v tejto súvislosti vydala nariadenia, ktorými by sa mali riadiť všetci zainteresovaní z okresov Spišská Nová Ves a Gelnica.
"Vo všetkých poľnohospodárskych podnikoch a u všetkých chovateľov platia rovnaké opatrenia ako je zákaz vstupu sanitačné opatrenia, povinnosť zabrániť prístupu vtáctva do budov, evidovať pohyb vozidiel a ďalšie. Mnoho práce majú odteraz aj súkromní veterinári. Denne musia trvalo zabezpečovať veterinárny dozor a sú povinní individuálne kontrolovať každé zviera, ktoré sa bude presúvať napríklad medzi družstvami, alebo bude určené na porážku. Na každé musia vystaviť veterinárne osvedčenie. Od pondelka budú s nami spolupracovať aj policajti, ktorí budú povinní pri bežnej cestnej kontrole preverovať aj pohyb a osvedčenia zvierat a hlásiť nezrovnalosti," vymenoval aspoň niektoré z množstva opatrení riaditeľ Regionálnej veterinárnej správy (RVS) Spišská Nová Ves MVDr. Peter Kochan.
Nariadenia a príkazy regionálna veterinárna správa rozposlala všetkým poľnohospodárskym subjektom, obecným a mestským úradom v oboch okresoch. Tie sú totiž povinné zverejniť zoznam opatrení zaužívaným spôsobom, aby sa o nich dozvedeli aj bežní ľudia, ktorí doma chovajú niektoré z ohrozených zvierat hoci len pre svoju potrebu. Dodržiavanie opatrení budú kontrolovať pracovníci RVS, a ak zistia ich zanedbávanie, alebo neplnenie, voči vinníkovi budú uplatnené sankcie v zmysle patričného zákona. Fyzické osoby môžu dostať peňažnú pokutu do 20-tisíc korún, právnické osoby až do milióna korún.
Hoci slintačka už v roku 1973 na Slovensku šarapatila, na Spiši jej dlhodobý výskyt nezaznamenali. Keďže táto veľmi nebezpečná nákaza môže napáchať obrovské hospodárske škody, veterinári varujú chovateľov aby prípadné príznaky nepodcenili. "Inkubačná doba je asi štrnásť dní a medzi prvými príznakmi sa zvyknú objaviť malátnosť, nechutenstvo, zvýšená telesná teplota. Potom sa zvyčajne na končatinách a v ústnej dutine začnú tvoriť pľuzgiere, kvôli čomu potom zviera začne slintať a krívať. Pri objavení prvého ohniska, by ihneď nastúpili veľmi tvrdé opatrenia a všetky zvieratá z okolia, vnímavé tomuto ochoreniu by museli byť zneškodnené, teda spálené na mieste," vysvetlil MVDr. Kochan.
Medzi najväčších chovateľov v Novoveskom a Gelnickom okrese, ktorí museli prijať najprísnejšie opatrenia patrí napríklad Mäsoprodukt Spišské Vlachy, kde majú desaťtisíc jednoradových zástav ošípaných, no veľkými chovateľmi či už ošípaných, oviec, alebo hovädzieho dobytka sú aj PD Smižany, Odorín, Agrospiš Spišská Nová Ves, PD Kluknava, Nálepkovo i Agrodružstvo Gelnica.
V tejto súvislosti sa pochopiteľne obávajú, či bude na Spiši dostatok potrebného dezinfekčného materiálu. Ako však povedal MVDr. Kochan, tento problém by nemal vzniknúť, pretože RVS vydala pokyn, aby Poľnonákup zabezpečil dostatok všetkých dezinfekčných prostriedkov. Náklady si však musia uhradiť sami. V prípade akýchkoľvek problémov sa môžu obrátiť na koordinačný štáb zložený z pracovníkov RVS, ktorí sú v pohotovosti dvadsaťštyri hodín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.