chýbajúcim dokladom, ktoré mala odvolaná starostka doma, nebolo možné vykonať audit. Minulý týždeň T. Repaská doručila na obecný úrad chýbajúce účtovné doklady. Problémy sa však tým neskončili, práve naopak. Z dokladov vysvitlo, že exstarostka si od marca roka 1999 pravidelne požičiavala peniaze na hradenie obecných výdavkov od svojho manžela M.R., ktorý vlastní Potraviny R+O v Buglovciach. Zmluvy o vypožičaní finančných prostriedkov podpisovala sama starostka, údajne bez vedomia poslancov, ktorí tvrdia, že o týchto pôžičkách nevedeli. V marci 1999 si obec takto od M.R. požičala 30-tisíc korún, v júli 23 200 korún, v auguste ďalších 5-tisíc, v septembri 15-tisíc na zaplatenie elektriky za verejné osvetlenie, v decembri na úhradu telefónnych účtov si pani Repaská vypožičala štyri tisícky a v tom istom mesiaci na úhrady faktúr obecného úradu ďalších 22-tisíc korún. Celkovo si v priebehu rokov 1999 a 2000 vypožičala odvolaná starostka od svojho manžela vyše 140-tisíc korún. Časť z týchto peňazí je podľa ňou podpísaných výdavkových dokladov vrátená, časť bude treba zaplatiť. Vrcholom pôžičkových aktivít je zmluva o zapožičaní finančných prostriedkov vo výške 45-tisíc korún, uzatvorená vlani 3. januára medzi obecným úradom zastúpeným starostkou Teréziou Repaskou a fyzickou osobou Teréziou Repaskou. Je evidentné, že ide o tú istú osobu, napriek tomu na zmluve figurujú pri dvoch rovnakých menách zmluvných strán rôzne podpisy. Pracovníčka obecného úradu nám potvrdila, že obidva podpisy patria odvolanej starostke. Zaujímavá je aj zmluva o 85-tisícovej pôžičke, ktorú T. Repaská podpísala s Prešovčanom J.K. Toho si Buglovčania pamätajú z predvolebných agitácií za Združenie robotníkov Slovenska - ZRS (T. Repaská kandidovala za starostku za ZRS). Zmluva je napísaná na zdrape papiera, ako svedkovia sú uvedení dvaja v Buglovciach neznámi páni, bez celých mien a iných identifikačných údajov. Sumu 85-tisíc použil obecný úrad na zaplatenie prepravy kameňa z Braniska. Na rovnaký účel si T. Repaská vzala pôžičku aj od manžela vo výške 35 363 korún. Celkovo teda preprava hlušiny pochádzajúcej z ražba tunela pod Braniskom, ktorá má nulovú hodnotu, stála obec vyše 120-tisíc korún. Kamene sú dnes obci na príťaž a Okresný úrad v Levoči im okrem pokuty nariadil okamžié spratanie hlušiny.
Za zmienku stojí fakt, že v decembri 1999, keď si pani Repaská požičiavala od manžela peniaze na zaplatenie základných potrieb dediny (verejné osvetlenie, obecný telefón), mala podľa pokladničnej knihy v pokladni 156-tisíc korún v hotovosti. "Pikoškou" je nákup záclon do obecného kultúrneho domu od ukrajinskej firmy za 10 400 korún v čase, kedy obec nemala na základné úhrady a požičiavala si peniaze od M. R. Rovnako podozrivo pôsobí aj výdavkový doklad na 39-tisíc korún podpísaný T. Repaskou, kde je v kolónke Vyplatené komu uvedené (doslova) "občanom obce Bugľovce". Ďalší výdavkový doklad, ktorý v rámci doúčtovania obecných dokladov predložila T. Repaská, odhaľuje zmiznutie sumy 4 800 korún z obecnej pokladne. Toto zmiznutie odvolaná starostka zaúčtovala ako peniaze vyplatené Pavlovi Katriňákovi, v kolónke účel platby sú tri slová odcudzené finančné prostriedky. Na dokreslenie Pavla Katriňáka poverilo obecné zastupiteľstvo vykonávaním funkcie starostu do nových volieb hneď po odvolaní T. Repaskej, čím sa medzi rodinami Repaských a Katriňákovcov začalo obdobie nepriateľstva až fyzických stretov, ústiacich do policajných vyšetrovaní.
O týchto i ďalších finančných operáciách sa buglovskí poslanci dozvedeli až na sobotnom zasadaní obecného zastupiteľstva. Buglovce sú dnes zadĺžené a poslanci bezradní. Po sobotnom zasadaní poverili Pavla Katriňáka zariadiť prešetrenie účtovných dokladov na polícii a dokončiť rozpracovaný audit účtovníctva obce za rok 1999.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.