biskupského úradu evanjelickej cirkvi v Bratislave. Nepríde však hlásať evanjelium, ale zameria sa na prozaickejšie materiálne vecí, ktoré sú dané vysokou mierou nezamestnanosti v okrese.
V okrese Vranov nad Topľou má korene aj americká misijná pracovníčka E. Yenchko (čítaj - Jenčko), pretože odtiaľ pochádza jej otec. Vranovčanom neponúkne síce žiadnu finančnú čiastku, ani konkrétny projekt, ale oboznámi ich so skutočnosťami, ktoré sa svojho času odohrali v USA v Pennsylvánii. Táto oblasť, kde žila aj E. Yenchko, bola známa najmä baňami, v ktorých našlo prácu aj veľa Slovákov .
Po útlme ťažobného priemyslu sa Pennsylvánia dostala do hlbokej ekonomickej krízy a ľuďom hrozila bieda. Lenže tamojšie obyvateľstvo dokázalo zmobilizovať sily, dalo dokopy vlastné zdroje a tak sa podarilo preklenúť toto hrozivé obdobie. "Pani Yenchko vidí u nás na Slovensku problém v tom, že sa ľudia v rámci jednotlivých regiónov a okresov nevedia dohodnúť. Nakoniec markantným príkladom toho je aj náš okres," uviedla pre náš denník tlačová pracovníčka Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Andrea Gallová.
Želaním E. Yenchko je, aby sa na dnešnom stretnutí vo Vranove nad Topľou zúčastnili rôzne záujmové skupiny od riaditeľov verejnoprávnych inštitúcií, zástupcov miestnych štátnych a samosprávnych orgánov, podnikateľov až po ľudí, ktorí by pre okres mohli veľa vykonať, keby spojili svoje sily a možnosti. Toto stretnutie by mohlo byť ďalším impulzom k ešte usilovnejšej realizácii projektu Mobilizácia občanov - podpora integrovaného rozvoja vidieckeho regiónu Vranov nad Topľou.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.