hospodárstvo, ale aj vedúci živnostenského odboru a hygienici otvorili vo štvrtok v Bertotovciach (okres Prešov) rokovanie týkajúce sa tamojšej píly. Na stránkach našich novín sme už čitateľov informovali o prevádzke majiteľa Františka Marinicu. Počas niekoľkých rokov sa hlučná prevádzka stala dôvodom na podávanie desiatok sťažností doručených na obecný úrad, ale aj štátnej správe. Píla je totiž v zastavanej časti obce a niektorým obyvateľom znepríjemňovala životné podmienky. Nehovoriac o podozrení a anonymných upozorneniach, že majiteľ niekedy spracováva nelegálne nadobudnuté drevo.
Údajne aj po článkoch v našom denníku, v ktorých sme upozornili na to, že F. Marinica nemá v poriadku všetky povolenia na prevádzku sa negatívna atmosféra v medziľudských vzťahoch medzi Bertotovčanmi začala stupňovať. Fakty zadefinované počas rokovania však hovoria jasnou rečou. Ukázalo sa, že od začiatku svojho pôsobenia, teda od roku 1991 nesplnil majiteľ všetky podmienky na prevádzku. V roku 1992 mu ju hygienici pozastavili do zjednania nápravy. Úpravy čiastočne splnil, a tak mu obnovili povolenie s tým, že splní aj ostatné podmienky. Odvtedy píla naďalej produkovala spracovanú drevnú hmotu až doteraz. "Aj keď nám pán Marinica stále tvrdil, že má všetky potrebné doklady, predložil stavebné povolenie z roku 1968 na pílu a prístrešok. Odvtedy však ubehla dlhá doba. Prevádzku otvoril v roku 1991 a aj k starému stavebnému povoleniu mu chýbalo kolaudačné rozhodnutie, ku ktorému potreboval súhlasy štátneho hygienika, požiarnikov, odpadového hospodárstva, obce a samozrejme susedov. Obišiel teda všetky predpisy," vysvetlil nám po rokovaní starosta obce Martin Topor.
Napokon, vlani v jeseni okresná hygienička po kontrole vyslovila nesúhlas s prevádzkou. Nerešpektoval ho. Naopak. Domnieval sa, že nekompletný súhlas z roku 1992 mu stačí. Obec mu však vtedy povolila činnosť na ďalšie štyri roky, teda do decembra 1995 na vlastné riziko.
Ako zdôraznil starosta M. Topor, išlo o záujem zachovania dobrých vzťahov a zamestnanosti tamojších ľudí. V skutočnosti teda prevádzkoval stavbu bez kolaudácie a zástupcovia odboru životného prostredia ho preto predvolali na priestupkové konanie s uložením sankcie. Všetci prítomní odborníci konštatovali, že má pred sebou dlhú cestu, kým si zariadi všetky náležitosti k súhlasom na ďalšie povolenie prevádzky. "Oficiálne bol upozornený, že dovtedy nemôže prevádzkovať pílu a ak, tak na vlastné riziko a so sankciami," uviedol starosta a jedným dychom dodal, že sám chce pomôcť aj jednej aj druhej strane, ale z profesionálne hľadiska musí dbať na to, aby boli dodržané zákony, chránené záujmy obce a jej obyvateľov.
Rovnako argumentoval aj vedúci živnostenského odboru a ochrany spotrebiteľa na OÚ Mikuláš Dráb, pričom zdôraznil, že ak počas zastavenia prevádzky čo len raz oživí pílu, bude nútený odobrať F. Marinicovi licenciu. "Ja to vidím tak, že do čoho majiteľa nedotlačia úrady, to neurobí," konštatoval M. Dráb. Dodal, že výhovorky typu, že všetky problémy majiteľovi spôsobili sťažovatelia či novinári sú neopodstatnené. Kompetentné orgány štátnej správy sú povinné pravidelne vykonávať kontroly a skôr či neskôr by sa boli nedostatky aj tak odhalili. V tej súvislosti je zaujímavé, že takmer osem rokov hlučnú a prašnú prevádzku píly predchádzajúca garnitúra funkcionárov doslova prehliadala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.