na doliečovacie až po ich úplný zánik. "Naša nemocnica má v súčasnosti záväzky vo výške bezmála 70 miliónov korún. Od okamihu, ako sme prijali úsporné opatrenia, znížili sme počet lôžok o 70 na dnešných 187 postelí," informovala nás riaditeľka Nemocnice s poliklinikou Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku MUDr. Eleonóra Kovalčíková, ktorá v záujme záchrany zdravotníckeho zariadenia počíta s viacerými možnými alternatívami. Napríklad v duchu súčasného trendu transformácie akútnych lôžok na doliečovacie je pripravená urobiť túto zmenu v prípade tridsiatich postelí, hoci tieto už boli medzičasom zrušené.
Ako uviedla ďalej, napriek neustálemu rastu cien vstupov a nákladov na prevádzku, v minulom roku stúpol celkový dlh kežmarskej nemocnice len o tri milióny korún. "Darí sa nám nezvyšovať náklady, ktoré dokonca z roka na rok pozvoľna klesajú. Kým v roku 1998 predstavovali v priemere 9,9 milióna korún na mesiac, v roku 1999 to bolo 9,33 a vlani už len 9,17 milióna korún. Považujeme to za dôsledok prísneho sledovania príjmových a výdavkových položiek, ako aj striktného dodržiavania prijatých úsporných opatrení," uviedla ďalej a dodala, že výsledkom hasenia najakútnejších problémov je skutočnosť, že uhrádzanie starších faktúr má prednosť pred tými čerstvejšími.
Okrem menej drastických návrhov na úsporu finančných prostriedkov sa medzičasom v súvislosti s kežmarskou nemocnicou začalo hovoriť aj o radikálnych riešeniach. Podľa niektorých by malo ísť o prenos niektorých oddelení do susedného Popradu, podľa iných o úplnú likvidáciu nemocnice. "Tých 15 kilometrov od väčšieho suseda v Poprade je našou stálou hrozbou. Dovolím si však tvrdiť, že ak by 60 tisíc ľudí z našej spádovky malo začať chodiť do susedného okresného mesta, kapacitne by to nezvládla lôžková časť tamojšej nemocnice. Našich približne 700 operácií a 1100 pôrodov ročne sú predsa len poriadnym sústom," konštatovala E. Kovalčíková zdôrazňujúc, že ak by došlo k likvidácii kežmarskej nemocnice, zhoršila by sa dostupnosť zdravotníckeho zariadenia najmä pre obyvateľov Zamaguria, znížil by sa komfort poskytovaných zdravotníckych služieb a najviac poškodeným by podľa jej slov bol v konečnom dôsledku tak či tak len občan. "Napokon, od úsporných opatrení možno očakávať aj zvýšenie percenta pravdepodobnosti, že sa nám tu rozmôže korupcia. Veď dlhé čakacie doby na vyšetrenie či zákrok, sú pre ňu najlepšou živnou pôdou," uviedla na záver riaditeľka kežmarskej nemocnice zdôrazňujúc, že osobne sa týmito praktikami zatiaľ nestretla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.