na území Slovenska firma skupovala dlhopisy, za ktoré sľubovala do 25 dní vyplatiť vyše 5 tisíc korún. Platby v uvedenom termíne nerealizovala, až vlani sa zaviazala, že záväzky uhradí do konca roka 2000. Túto skutočnosť pre Korzár verejne potvrdil aj predseda predstavenstva spoločnosti Herman Košta z Lovče z Banskobystrického kraja.
V tomto období však už občania disponovali výpisom z účtu z RM-Systému, z ktorého bolo zrejmé, že firma dlhopisy predala. I napriek tomu však záväzky ďalej neplnila. Menovaný H. Košta s bratom Adriánom, ktorý je členom predstavenstva, na nespokojné dotazy klientov nereagovali, pretože ako sa vyjadrili "zaberá to veľa času a papierovania". Preto zrušili a utajili všetky telefonické kontakty na seba i sídlo firmy, pričom komunikujú výlučne cez PO BOX.
V súvislosti s uvedenými skutočnosťami podávajú v súčasnosti na firmu trestné oznámenia tisícky občanov z celej SR. Vo štvrtok sa pred budovou, kde sídli Korzár, zišlo asi 50 Košičanov, ktorých rovnako prešla trpezlivosť a rozhodli sa svoj problém riešiť cez políciu.
Celkovo firme zverilo dlhopis vyše 42 tisíc klientov, za ktoré mali obdržať asi 210 miliónov korún. Pravda hodnota uvedeného množstva cenných papierov dnes predstavuje asi 567 miliónov korún.
Podľa informácie generálnej riaditeľky RM-Systému Dariny Húttovej, firma zobchodovala dlhopisy už v prvých fázach obchodovania s dlhopismi (vlani) v cenovom rozpätí od 5 400 do 8 tisíc korún. Z nich mali svojich mandantov vyplatiť avšak: "spoločnosť ich použila na investíciu, ktorou o balík peňazí prišla," uviedla D. Húttová.
Konkretizovať obchod i partnera odmietla. Prezradila iba, že ide o bankovú inštitúciu. Ako dodala, na korešpondencii s nespokojnými klientmi Goldsmith & Laroche, RM-Systém vyplatil na pošovnom 3,5 milióna korún.
Na celom prípade však zaráža ďalší fakt a síce, že spoločnosť Goldsmith & Laroche podnikalo na kapitálovom trhu SR bez licencie, pretože ju stratila pre nesplnenie záväzných podmienok vyplývajúcim zo zákona ešte v roku 1999. O tejto skutočnosti nás informoval riaditeľ odboru dozoru nad kapitálovým trhom Ministerstva Financií Ing. Slavomír Šťastný CSc. I napriek tomu však počas vlaňajška tejto "firme" RM-Systém dovolil spokojne predávať dlhopisy.
D. Húttovej sme sa opýtali prečo.
"Pokiaľ občan udelil plnú moc v zmysle občianskeho zákonníka na predaj cenného papiera a svoj podpis úradne overil, boli splnené podmienky na podanie pokynu v jeho mene na RM-Systémom Slovakia, a.s. Ten nie je budovaný na členskom princípe iba pre obchodníkov s cennými papiermi, ale umožňuje poskytovanie služieb aj pre fyzické osoby priamo. Ktorákoľvek osoba teda môže aj bez licencie podať pokyn na predaj resp. kúpu dlhopisu, ak úradne overené poverenie od mandanta."
Ako reagoval RM-Systém na skutočnosť, že firma obdržané prostriedky klientom nevyplácala?
"So spoločnosťou Goldsmith & Laroche sme ukončili zmluvu o postavení osobitného zákazníka, pretože u tejto spoločnosti boli z nášho pohľadu preukázateľne porušené pravidlá poctivého obchodného styku a navyše si tento obchodník s cennými papiermi nesplnil svoju povinnosť zo zákona o cenných papieroch, čo malo za následok zánik povolenia podnikať, ako obchodník s cennými papiermi, čo však preukázala až kontrola vykonaná na jar roku 2000."
Ako sme vyššie uviedli, občania začali na spoločnosť podávať trestné oznámenia. Prípad rieši Okresný úrad vyšetrovania PZ Banská Bystrica:
"Začali sme preverovať trestné oznámenia občanov SR na spoločnosť Goldsmith & Laroche o.c.p. a.s. v súvislosti so zadržiavaním finančných prostriedkov získaných z realizovaných obchodov s cennými papiermi dlhopismi FNM. Preverovaním obchodnej činnosti predmetnej spoločnosti dokumentujeme podozrenie zo spáchania trestných činov proti hospodárskej sústave a proti majetku," informoval zástupca OÚV PZ Banská Bystrica kpt. Ing. Piterka.
"Vzhľadom na rozsah celého prípadu nie je doposiaľ preverovanie ukončené. Len samotná spoločnosť Goldsmith & Laroche o.c.p. a.s. bez náväznosti na ďalšie spoločnosti zrealizovala prostredníctvom RM-Systém Slovakia obchody s dlhopismi FNM v objeme viac ako 42 000 kusov, pričom mandátne zmluvy boli uzatvárané po celom území SR. Pre urýchlenie konania žiadame všetkých klientov spoločnosti, ktorým doposiaľ neboli vyplatené finančné prostriedky, aby adresovali trestné oznámenia spolu s fotokópiami mandátnych zmlúv OÚV PZ Banská Bystrica, ul. Okružná 19, resp. osobne ktorémukoľvek útvaru PZ v mieste bydliska. Predpoklad ukončenia preverovania a rozhodnutie vo veci je možné očakávať do konca júna 2001," informoval na záver kpt. Piterka.
Podľa informácií Korzára, brat štatutára Hermana Koštu, Adrián, okrem spomínaných 42 tisíc dlhopisov, podpísal ešte ďalších 12 tisíc zmlúv...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.