veľkej výške. Išlo o druhý neúspešný pokus za posledné tri týždne. Obrí balón bez ľudskej posádky, ktorý vyvinul americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), pristál pri meste Carnarvon na severozápade Austrálie, viac než 2000 kilometrov západne od miesta štartu v Alice Springs.
NASA dúfala, že balón naplnený héliom bude plávať okolo Zeme vo výške 35 kilometrov, pozdĺž hranice atmosféry a skúmať vesmír. Cieľom pokusu je použiť vzdušný balón ako lacnú alternatívu raketami vynášaných výskumných satelitov. Héliom naplnený balón je vyrobený z plastickej hmoty rovnako tenkej ako je obal na sendviče. Projekt využitia ultraľahkého balóna prenasledujú problémy. Už pred prvým štartom sa vyskytli dlhé odklady, nakoniec sa uskutočnil 25. februára, ale balón sa zničil, keď ho kontrolóri letu diaľkovým ovládaním navigovali na pristátie po niekoľkých hodinách letu. Kontrolóri letu už v sobotu pred štartom druhého balóna pripustili pochybnosti, či dokončí svoju cestu okolo Zeme. Dôvodom boli nevyhovujúce podmienky prúdenia vetrov.
"Šance, že poletí okolo sveta, sú dosť slabé, pretože rýchlosť vetra je už menšia, než je žiaduce," povedal riaditeľ štartovacej základne Ravi Sood. Austráliu zvolila NASA za miesto uskutočnenia experimentu kvôli prúdeniu vetrov na južnej hemisfére. Balón s obvodom 58,5 metra a výškou 35 metrov je najväčším vzdušným balónom na svete. Konštruktéri balóna dúfajú, že budúce misie s cieľom skúmať Slnko a pátrať po nových planétach, budú trvať až 100 dní. To je v porovnaní s doteraz používanými balónmi neporovnateľne viac, keďže tie môžu letieť maximálne týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.