období verbálnych protestov a snáh odborárov upozorniť vládu a zamestnávateľov na kritickú situáciu v strojárskom priemysle na Slovensku, sa odborári rozhodli dať najavo svoje názory ráznejšie. Jedným z organizátorov blokády bol aj Jozef Balica, člen predsedníctva OZ KOVO.
Prečo ste sa rozhodli zablokovať práve hraničné priechody?
Preto, aby sme tým spôsobili ujmu štátu i zamestnávateľom a dosiahli tak plnenie svojich požiadaviek. Blokáda hraničných priechodov nebola ojedinelou akciou OZ KOVO, ale nadväzovala na aktivity z minulosti, ktoré možno dať do súvisu s vyjednávaním Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, ako aj so zvyšovaním životných nákladov na počiatku februára a následne prepadom životnej úrovne určitej časti obyvateľstva. OZ KOVO chcel vykompenzovať rast inflácie a životných nákladov zvýšením miezd. Začali sme tzv. bratislavským pochodom vo februári, pokračovali blokádou hraničných priechodov a akcie vyvrcholili vo štvrtok minulého týždňa protestom v Námestove. Sú to akcie, zamerané predovšetkým na zvýraznenie problematiky nezamestnanosti, nízkej životnej úrovne a možnosti riešenia tejto nepriaznivej situácie práve mzdovým nárastom. Na tieto formy nátlaku a boja za splnenie našich podmienok máme v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní legitímne právo.
Predchádzajúce mierne protesty boli len zdvihnutým prstom odborárov nad neutešenou ekonomickou a sociálnou situáciou na Slovensku. Prečo ste svoj postoj zmenili a rozhodli sa radikálne protestovať?
Bola to reakcia na hodenú rukavicu zo strany zamestnávateľov, ktorí písomne inštruovali riaditeľov svojich obchodných spoločností, aby sa za žiadnu cenu neustupovalo odborárskym požiadavkám, pretože odbory, podľa názorov zamestnávateľov, nie sú schopné zorganizovať žiadne masovejšie vystúpenie, prípadne štrajk.
Splnila nátlaková akcia odborárov svoj účel?
Blokáda bola jednoznačne úspešná. Vo Vyšnom Komárniku, kde sme očakávali účasť okolo 250-300 odborárov, sa k nám pripojili aj radoví občania a spolu nás tam bolo viac ako päťsto.
Koľko vás protesty na hraniciach stáli?
Rada OZ KOVO síce na tento rok uvoľnila na aktivity odborárov 50 miliónov korún, nejde však o peniaze, určené výlučne na protestné akcie. V tejto čiastke sú zahrnuté peniaze na refundáciu miezd pre tých odborárov, ktorí sa zúčastnia protestov počas dovoleniek či neplateného voľna, na úhradu sankcií či postihov. Blokáda hraničných priechodov, pokiaľ nebudú uplatnené sankcie, v žiadnom prípade nebude stáť milióny korún, maximálne niekoľko desiatok tisíc.
V akom štádiu sú jednania so zamestnávateľmi o vyššej kolektívnej zmluve?
Vyjednávali sme so Zväzom strojárskeho priemyslu. Zamestnávatelia predbežne súhlasili s celkovým mzdovým nárastom o 8,5 percent, no podmienili ho tým, že nárast sa bude týkať len roka 2001 a v ďalšom období sa vo vyšších kolektívnych zmluvách nebudú uvádzať mzdové nárasty. Doteraz sme sa nedohodli, zamestnávatelia nie sú ochotní ustúpiť zo svojich pozícií. Ak sa nedohodneme, nevylučujem ani použitie toho najradikálnejšieho prostriedku, pretože momentálne je OZ KOVO v štrajkovej pohotovosti.
Autor: fmm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.