SDKÚ, KDH a SMK podporuje model 12 VÚC, strany SDL, SOP a HZDS sú za 8 krajov, SNS sa zhodla s prezidentom na štvorke tri bývalé kraje a Bratislava. Zdá sa, ze Spišská zupa sa kazdým dnom viac a viac dostáva len do pozície myšlienky. Aký názor na reformu verejnej správy a na zjednotenie Spiša, rozdeleného do Košického a Prešovského kraja majú politici s korenmi siahajúcimi do tohto regiónu? Podpredseda SDL Branislav Ondruš sa netají tým, ze preferuje Spišskú Novú Ves ako sídlo vyššieho územného celku.
Môj názor na túto otázku nie je taký jednoznacný. Diskusia totiz ide od konca, od poctu územných celkov. Rozhodovanie by sa malo zacat pri kompetenciách. Malo by sa jasne povedat, o co sa budú starat mestá a obce, o co sa bude starat štátna správa a samospráva na území kraja. A na základe toho sa dá povedat, kolko by tých krajov malo byt a ako budú velké. Myslím si, ze diskusia, ktorá sa dnes vedie, je chybná, domnieva sa B. Ondruš. Ako lokálpatriot je za vytvorenie Spišského vyššieho územného celku, no za klúcové povazuje dve veci kompetencie a financie. Predpokladá, ze v priebehu tohto mesiaca by mala byt otázka kompetencií uzatvorená. V priebehu tohto roka povazuje za reálne prijatie všetkých zákonov tak, aby vyššie územné celky mohli fungovat od januára 2002. Na otázku, ci v prípade hlasovania o sídle Spišskej zupy zalobuje u poslancov SDL prospech Spišskej Novej Vsi, odpovedal: To je samozrejmé!
Odlišný názor na spustenie reformy prezentoval pocas svojej návštevy Spiša predseda Strany demokratického stredu Ivan Mjartan. Máme výhrady voci spôsobu, akým súcasná vláda pripravuje reformu. Jej postup svojou rýchlostou pripomína úcelovost. My sme napríklad doteraz od vlády nepoculi povedat, ze okrem 42 miliárd, ktoré zo štátneho rozpoctu získajú samosprávne celky, sa na ne prenesie aj velká cast dlhov. A to predovšetkým v oblasti zdravotníctve, školstva a zivotného prostredia. Ak sa tento fakt nevyrieši, niektoré územné celky sa ocitnú v ekonomicky neúnosnej situácii a nebudú mat co prerozdelovat, varuje I. Mjartan. Problém podpory Spišskej Novej Vsi ci Popradu ako sídla kraja má predseda Stredu vyriešený. Pri všetkej úcte a láske k Spišskej Novej Vsi, ku ktorej mám velmi silný vztah, ako pragmatik tvrdím, ze sídlom vyššieho územnosprávneho celku by mal byt Poprad. Z viacerých dôvodov Poprad je priemyselným centrom,, na základe infraštruktúry cesty, letisko Poprad viac pôsobí dojmom centra regiónu, tvrdí. Poslanec za HZDS Gustav Krajci je za zachovanie súcasného poctu krajov teda nie navrhovaných 12 krajov, ale osem. Delenie na 12 zúp je neefektívne, je to predrazené. Tieto regióny nie sú schopné samostatne ekonomicky prezit. Vzdy by sme museli otázku chudobnejších regiónov riešit dotáciou zo štátnych prostriedkov. Prepocet na 8 krajov je optimálny vzhladom na pocet obyvatelov i infraštruktúru, prezentoval stanovisko HZDS. Jedinou šancou na zachovanie celistvosti Spiša je podla neho priclenenie okresu Spišská Nová Ves k Prešovu, cím by bol Spiš pokope. Aj to jedno z mozných riešení. Alebo potom opacne to, co je v Prešovskom kraji vrátane Popradu, Kezmarku, Starej Lubovne priclenit ku Košiciam. Otázka je, ci sa súcasní predstavitelia koalície odhodlajú riešit túto otázku, pretoze to je aj financne nárocné. Cize to historické delenie nebude zachované a Spiš by bol rozdelený. Císla však nepustia, dodáva G. Krajci. Podla jeho názoru je rozdelenie Spiša zakonzervované na minimálne desať rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.