uviedol minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš, stalo sa tak po tom, ako bol v nedeľu výskyt nákazy potvrdený v Dolnom Sasku v Spolkovej republike Nemecko. Koncoša v tejto súvislosti prekvapil nedávny postoj vedenia ústrednej colnej správy, ktorá odmietla financovať výstavbu tzv. dezinfekčných brodov a ďalších opatrení súvisiacich s dezinfekciou osôb a vozidiel prichádzajúcich na naše územie.
Ako minister uviedol, "náklady na vybudovanie brodov sú pritom smiešne", cena jedného sa pohybuje od 15 do 19-tisíc korún. Generálneho riaditeľa ústrednej colnej správy by podľa Koncoša nemalo zaujímať, kedy a z akých zdrojov mu štát tieto náklady uhradí, ale mal by konať. "Ide totiž o ohrozenie republiky a je našou povinnosťou zabrániť preneseniu tejto choroby k nám," uviedol minister. Zároveň doplnil, že náklady spojené s financovaním protinákazových opatrení znáša zatiaľ Ministerstvo pôdohospodárstva SR a Štátna veterinárna správa. Vynakladanie prostriedkov bude monitorovať ústredná protinákazová komisia. Po ich vyčíslení chce Koncoš predložiť do vlády materiál so žiadosťou o refundáciu spomínaných nákladov. Ako doplnil, ochranu fariem a veľkochovov pred nákazou budú ich majitelia financovať z vlastných zdrojov.
Košice - Bezpečnostné opatrenia na hraničných priechodoch boli pripravené už od 9. marca. Ako sme sa pri včerajšom výjazde na hraničnom priechode medzi Slovenskom a Maďarskom v Milhosti presvedčili, pracovníci už sprevádzkovali tzv. dezinfekčný brod. "Dnes (t.j. včera) zasadala Ústredná protinákazova komisia SR a z jej uznesenia vyplýva, že od 12. marca vstúpili do platnosti pripravené veterinárne obmedzenia. To znamená, že každé auto, ktoré prichádza k nám musí prejsť cez dezinfekčný priestor a je prísny zákaz dovozu, vývozu a prevozu mäsových výrobkov a produktov živočíšneho pôvodu na ľudskú výživu, kŕmenie zvierat alebo pre priemyselné použitie v poľnohospodárstve. Týka sa to všetkého, nielen mäsa, mäsových výrobkov, ale aj konzerv," informoval nás štátny veterinárny lekár hraničnej veterinárnej služby MVDr. Anton Mudrák.
Ako ďalej dodal, krívačka a slintačka, ktorú diagnostikovali už v Nemecku je typu O a prísne veterinárne opatrenia by mali platiť až do 27. marca. "Na priechodoch by mal byť brod, ale keďže technické možnosti to neumožňujú, tak sme provizórny brod spravili z pilín, ktoré sme pokropili dezinfekčným prostriedkom. Táto dezinfekcia bude fungovať sedem dní, potom ju podľa situácie opäť obnovíme," uviedol A. Mudrák.
Paradoxné na celej situácii je, že dezinfekčný prostriedok, ktorý sa používa je anglickej výroby, čiže krajiny, kde je pôvod celej nákazy. "Schválilo ho ministerstvo poľnohospodárstva a rybárstva Veľkej Británie a Írska. Tento prípravok je veľmi účinný, ale aj nesmierne karcinogénny," upozornil A. Mudrák.
Podľa jeho slov, dezinfekcia kolies by mala stačiť, aby sa nákaza ďalej nešírila. Keďže mikróby sa zachytávajú na kolesách a všetky ďalšie rizikové veci, prevážané v kabíne alebo na korbe sú pri vstupe na naše územie odobraté colníkmi.
Autor: suš/mik/sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.