režiséra M. Luthera
Brno (TASR) - Slovenský režisér Miloslav Luther pokračuje v týchto dňoch v Brne v nakrúcaní päťdielneho televízneho seriálu na motívy románu Vladislava Vančuru Útek do Budína. Na koprodukčnom projekte sa podieľajú Česká a Slovenská televízia, Ars Media Bratislava a Focus film Budapešť. Filmovú verziu seriálu finančne výrazne podporilo Ministerstvo kultúry SR, uviedol na tlačovej konferencii v Brne režisér projektu Miloslav Luther.
Seriál sa nakrúca v Prahe, Brne, Budapešti, Bratislave, na Spiši a vo Viedni. Nakrúcať ho začali v novembri minulého roka a dokončený by mal byť v polovici roka 2002. "Ak sa nám podarí projekt úspešne dokončiť, bude to temperamentné, šťavnaté a pútavé...," povedal Luther.
Hlavné úlohy v seriáli obsadil slovenskými, českými a maďarskými hercami. Hlavnú úlohu Jany stvárni slovenská herečka Lenka Vlasáková a jej partnera, slovenského študenta práv v Prahe, hrá pražský divadelný herec Ondřej Sokol. Ďalšiu hlavnú úlohu - postavu slovenského statkára Štefana Barana hrá a po slovensky hovorí český herec Bolek Polívka. V seriáli zaznie nielen slovenčina a čeština, ale i maďarčina a nemčina.
Scenár podľa rovnomenného románu Vladislava Vančuru je dielom autorskej trojice Mariána Puobiša, Martina Porubjaka a Miloslava Luthera, ktorí patria k špičke divadelnej, televíznej a filmovej dramatickej tvorby na Slovensku.
Na rozdiel od Vančurovej predlohy sa v seriáli objavujú nové postavy. Dej sa začína v roku 1919 a snaží sa zachytiť popri osudoch hlavných hrdinov predovšetkým atmosféru v strednej Európe po prvej svetovej vojne a po rozpade Rakúsko-Uhorska. Ide o rozsiahlu rodinnú a dobovú fresku o vášňach, prehrách i sklamaní hrdinov, prežívajúcich svoje dramatické osudy v Prahe, na Slovensku, v Budapešti i vo Viedni. Staré istoty prestávajú platiť, rytmus novej doby prináša nové prekážky, výzvy, šance.
Prostredníctvom ľúbostného príbehu Jany a Tomáša, Češky a Slováka, ktorých prudké vzplanutie vyústi až do trpkého rozčarovania, si scenáristi kladú otázku o hlbšom zmysle, plusoch a mínusoch spolužitia oboch blízkych národov. Pokúšajú sa i z dnešného odstupu zaznamenať vnútorný pulz premenlivej a vitálnej strednej Európy. "Je to téma stále živá, ktorá sa historicky v určitých obdobiach opakuje. Dotýka sa národnostných vzťahov a pnutí, je to o protivenstvách a Stredoeurópanoch, stredoeurópskych rozmeroch, kultúre a schopnostiach ľudí nájsť životné hodnoty," povedal Luther.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.