lození dvoch chlapcov na stromy. U mnohých rodičov spustila lavínu otázok. "Robíme naozaj všetko pre bezpečnosť svojich detí?"- pýtali sa viacerí sami seba. My sme s podobnou otázkou oslovili zástupcu prednostu Ústavu súdneho lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ a Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, MUDr. Miroslava Szaba. zaujímalo nás, s akými prípadmi detských úmrtí sa za svoju dlhoročnú prax stretol.
"Žiaľ, nebolo ich málo, moji kolegovia a ja sme neraz zhrození tým, čo všetko sa v skutočnosti môže stať. S mnohými zbytočnými úmrtiami detí sme sa stretli priamo na našom pracovisku, o viacerých sme sa dozvedeli na odborných podujatiach, ďalšie poznáme z literatúry," rozhovoril sa MUDr. Szabo. Ako zdôraznil, on sám vidí najväčšiu životnú tragédiu v tom, keď rodič prežije vlastné dieťa...
Určite každý z nás najťažšie a najbolestivejšie znáša stratu blízkych, obzvlášť detí. Postihujú rôzne vekové kategórie, aj keď dosť zriedkavé sú násilné úmrtia dojčiat. (Ako napríklad udusenie cumlíkom či predmetom z hračky pri ich vdýchnutí, alebo uškrtenie šnúrkou, na ktorej bol uviazaný cumlík). No v minulosti u nás častejšie dochádzalo k úmrtiam v sieťových postieľkach, ktoré sa kedysi používali. Našťastie s ničím podobným sa súdni lekári už dlho nestretli.
"Najčastejšou príčinou smrti u detí sú momentálne dopravné nehody. Pomerne časté sú aj utopenia, buď ide o tragédie v lete pri kúpaní, alebo v zime pri korčuľovaní, keď sa pod dieťaťom prelomil ľad. Rovnako nezriedkavé sú smrteľné úrazy po zasiahnutí elektrickým prúdom. Stáva sa, že menšie detí strkajú rôzne predmety do elektrických zásuviek, väčšie zas lezú na stĺpy elektrického vedenia, lákajú ich aj vytrhnuté káble. Menej časté sú strelné poranenia, či už ide o nechcené smrteľné zranenie súrodenca pri hraní sa s nabitou zbraňou, alebo o samovraždu. Rodičia si neuvedomujú, aké riziko predstavuje voľné držanie strelnej zbrane v dome," zdôrazňuje primár.
Aj otravy liekmi sú podľa neho menej časté ako kedysi, i keď ťažko povedať, či sú ľudia opatrnejší alebo tomu iba napomohli špeciálne bezpečnostné uzávery nádob na lieky. Naopak čoraz častejšie sa lekári, a to aj súdni, stretávajú s prípadmi zanedbaných, týraných, či na smrť vyhladovaných detí.
"U sociálne slabších vrstiev dochádza neraz k celkom zbytočným úmrtiam malých detí v dôsledku zanedbania - príčinou smrti bývajú rôzne zápaly, popáleniny alebo obareniny. Alebo zabíja obyčajná nedbanlivosť - mali sme prípad, keď matka odišla na nákup a nechala v byte maloleté deti bez dozoru a zapnutý ohrievač. Došlo k požiaru, ktorý si vyžiadal život troch detí.
Každý z našich lekárov ide len nerád pitvať dieťa, o to viac, keď sa jedná o zbytočné úmrtie. Pri tragédiách ako je táto je nám veru samým do plaču," hovorí MUDr. Szabo.
Jedným z najemotívnejších príbehov v celej jeho praxi bola tragédia rodiny, ktorá prišla o jediného syna. Matka sa vtedy zlostila, že chlapec drží v byte psa a prikázala mu ho konečne odniesť na chatu. Šiel aj s kamarátom, s walkmanmi na ušiach. Keď kráčali po železničnej trati, nepočuli prichádzajúci vlak, ktorý ich oboch zachytil a usmrtil...
"Len ťažko sme s kolegom potláčali slzy, keď sme videli to zúfalstvo otca, ktorý sa nevedel vyrovnať so stratou jediného syna. Ľudia sú presvedčení, že sme otrlejší ako ostatní, ale nie je to tak. Aj nás dokážu dojať niektoré životné príbehy k slzám. Obzvlášť, keď za tragických okolností odídu z tohto sveta deti," vzdychne si.
Aj rýchle a silné autá si vyberajú svoju daň, deti končia neraz pod kolesami ako chodci alebo cyklisti, alebo sú účastníkmi nehody ako spolujazdci v havarovanom vozidle. "Spomínam si na nešťastie, keď jedna rodina išla z dovolenky so známymi v dvoch autách. Krátko nato, ako si ich deti presadli do auta známych, ktoré išlo pred nimi, videli v priamom prenose ako toto vozidlo havarovalo - v jeho zdemolovaných útrobách vyhasli životy ich potomkov. Veľmi časté sú však aj nehody, pri ktorých dieťa vbehne pod auto. A stretli sme sa aj s prípadom, že sa deti pri sánkovaní zviezli z kopca rovno pod kolesá nákladiaku," spomína súdny lekár.
Samostatnou kapitolou sú otravy lesnými plodmi alebo hubami. Zbytočné úmrtie už zavinilo i pohryzenie agresívnym psom - takýto prípad zaznamenali asi pred troma rokmi. Sporadicky sa objavujú aj náhodné pády z výšky a smrteľné športové úrazy, najmä pády z bicyklov. Spomeňme napríklad nedávne úmrtie mladého cyklistu, ktorému sa pri súťaži na Jahodnej zlomila vidlica...
Tragédie detí a tínedžerov teda bývajú naozaj rôznorodé, napriek tomu pitvy detí nie sú až také časté, ako sa môže javiť. Spomínané prípady sú spomienkami na 23 rokov praxe súdneho lekára. Koľkokrát ide o zbytočné úmrtia pri obyčajných detských hrách...
"Žiaľ, aj pri hre dochádza k závažným poraneniam - smrť už napríklad zavinil pád z detského kolotoča, alebo spadnutie skrine na dieťa v škôlke. Veľkým strašiakom sú v dnešnej dobe drogy. Aj keď v Košiciach sa zatiaľ úmrtie z predrogovania neobjavilo, zaznamenali sme už dopravnú nehodu so smrteľným následkom, kde u mladého vodiča aj členov posádky bolo zistené užívanie drog... V minulosti sme sa zas stretli s úmrtiami v dôsledku fetovania - či už v dôsledku otravy, alebo udusením, keď si dieťa natiahlo na hlavu igelitové vrecúško a stalo sa mu to osudným. Smutné je, že sa stretávame aj s detskými samovraždami - i deti a tínedžeri si siahajú na život. Dôvodom pritom nebývajú len problémy v rodine, ale aj strach zo zlého vysvedčenia, či ľútosť nad stratou zvieracieho miláčika. Mali sme prípad, že sa dieťa obesilo na vôdzku pre psa, keď jeho štvornohý miláčik zahynul... Aj takéto tragédie by mali mať rodičia na zreteli," dodáva Miroslav Szabo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.