drobnohľadom veterinárov ocitli aj všetky slovenské bitúnky. Podľa ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša nevyhnutné zvýšenie kvality porážania zvierat a oddeľovanie špecificky rizikových materiálov bude mať v tejto oblasti následky. Kvôli tomu už v tomto roku skončí činnosť najmenej päťdesiat percent slovenských malých bitúnkov.
V Novoveskom okrese v súčasnosti fungujú tri takéto zariadenia, ktoré boli v štvorstupňovom hodnotení zaradené do triedy B. Najväčší bitúnok má MäsoSpiš s.r.o. Spišská Nová Ves. Denne tam porážajú asi 30 kusov hovädzieho dobytka a asi 200 kusov ošípaných. Ďalší, omnoho menší bitúnok patrí PD Smižany a je v Spišských Tomášovciach. Tretí je v Spišských Vlachoch a slúži aj ako testovacia stanica kvality mäsa.
"Koncom vlaňajška sme zhodnotili úroveň zabezpečovania hygieny všetkých bitúnkov a môžeme povedať, na tom nie sú najhoršie. Ak však chcú aj naďalej fungovať, musia v tomto roku začať vylepšovať niektoré hygienické parametre. Určili sme isté opatrenia a ak ich zrealizujú mali byť bez problémov prevádzkované aj naďalej. Isté ťažkosti by mohli mať bitúnky v okrese Gelnica. Tam fungujú dva malé, triedy C a ak si budú chcieť zachovať prevádzku aj po sprísnení opatrení ako ich spomínal minister, budú musieť viac investovať," informoval riaditeľ Regionálnej veterinárnej správy (RVS) v Spišskej Novej Vsi MVDr. Peter Kochan.
Niektoré bitúnky budú musieť napríklad zrealizovať isté stavebné úpravy a zabezpečiť jednosmernú prevádzku od zabitia až po spracovanie. Bude nevyhnutné zlepšiť dezinfekciu prostredia i pracovného náradia, ktoré používajú pri zabíjaní a prísne dodržiavať podmienky uskladnenia zvyškov zo spracovania až po odvoz do kafilérie. Známa "kafilérka" v Drienove už síce nespracováva tieto nevyužité časti, no denne ich zbiera v jednotlivých bitúnkoch a odváža do zariadenia v Mojšovej Lúčke pri Žiline. Veterinári prísne dohliadajú aj na túto oblasť, a tak je vylúčené, aby v niektorom bitúnku zostávali zvyšky zvierat, ktoré by mohli zdrojom nejakej nákazy.
Popri tom regionálna veterinárna správa ako orgán trvalého veterinárneho dozoru má na starosti aj kontroly dodržiavania týchto opatrení. "Keďže realizácia sprísnených opatrení je neraz ekonomicky náročná jej uvedenie do praxe bude prebiehať v tomto roku postupne. Ich dodržiavanie budeme pravidelne monitorovať a zariadenia, ktoré tak neurobia zrejme skončia. Kto dokáže tento trend zachytiť, prežije. Prevádzky, ktoré zostanú, obstoja aj v najprísnejších kritériách a požiadavkách kladených Európskou úniou," vysvetlil MVDr. Kochan.
Podľa neho sú prevádzkovatelia dobre informovaní a ak to chcú zvládnuť, mali by postupne kumulovať finančné prostriedky. V prípade nedodržania záväzných pokynov a mimoriadnych opatrení môže RVS podľa zákona o veterinárnej starostlivosti udeliť vinníkom pokuty. Pri neplnení záväzných pokynov môže fyzická osoba dostať pokutu do 10-tisíc korún a právnická osoba do pol milióna. Ak by nesplnili mimoriadne veterinárne opatrenia, výška pokút sa zdvojnásobuje .
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.