problémy u nás, ale aj u chovateľov. Ide hlavne o finančné problémy, pretože nákup kŕmnych zmesí je finančne náročný a poľnohospodári na ne zväčša nemajú. Keď sa nebude vyvážať, chovateľov to finančne veľmi postihne." Týmito slovami reagoval A. Kocúrko na pozastavenie nakládok zvierat pre vývoz do Talianska, ktoré nariadila Štátna veterinárna správa v piatok minulý týždeň. V utorok toto nariadenie ešte sprísnila, keď úplne zakázala vývoz prežúvavcov a ošípaných a produktov z nich do všetkých krajín Európy mimo Českej republiky. Ide o opatrenia proti zavlečeniu krívačky a slintačky na Slovensko.
A. Kocúrko dodal, že aj napriek vzniknutej situácii je optimistom. "Keď sa slintačka a krívačka na Slovensku nevyskytne, nemal by byť problém ani s vývozom. Treba však počítať s tým, že živé zvieratá sa vyvážať nebudú. Také sú aj posledné správy." Vývozcovia by mali stihnúť predveľkonočný trh. Riaditeľ Kocúrko na vysvetlenie uviedol, že v minulom roku urobili 17 tisíc kusov jahniat a mali na to jedenásť dní. V tomto roku by sme mali zabiť asi 25 000 kusov. Ak bude platiť zákaz vývozu do 27. marca tak ako to nariadila Štátna veterinárna správa, tak do Veľkej noci by mali stihnúť zabiť asi 25 tisíc kusov.
Problémom je iné. Na Slovensku je okolo 120 tisíc kusov jahniat, ktoré by sa mohli vyviezť. Podľa A. Kocúrka v minulom roku vyviezli 17 000 kusov zabitých jahniat, ale živých zvierat bolo podstatne viac. "Malo by sa pokračovať v tom, čo sa robilo niekedy," povedal ďalej riaditeľ. "Robil sa intenzívny výkrm jahniat, ktoré sa v živom exportovali po dosiahnutí hmotnosti 30 až 35 kilogramov. Dnes je to však podmienené dostatočným množstvom kŕmnej zmesi, ktorá je veľmi drahá. Jeden metrák stojí 1200 až 1300 korún. Kým jahňa dorastie do hmotnosti 15 až 17 kilogramov tak nie je problém, lebo ho živí matka. Problém je dokŕmiť jahňa do spomínanej hmotnosti 35 kilogramov, aby sa mohli vyvážať. Z pohľadu chovateľov a zvýšených nákladov na dokrmovanie to nevidím ružovo."
Dodal, že bol prekvapený, že nariadenie o zákaze vyšlo až teraz, keďže podľa jeho vedomostí sa v Maďarsku jahňatá na vývoz do Talianska už zabíjajú. Keby bolo spomínané nariadenie vyšlo skôr, mohli sa aj naši výrobcovia pripraviť a konkrétne Agrokombinát v Sabinove mohol vyviezť až 35 tisíc kusov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.