garanta akcie vedúceho oddelenia kontroly a sťažností na OÚP Ľuboša Berka, išlo o veľkú predajnú plochu so 40 až 50 subjektami, ktoré kontrolovali aj daňový úrad, živnostenský odbor a polícia. Odmietol síce konkretizovať miesto, ale pri toľkých subjektoch sa dá predpokladať, že išlo o niektoré z prešovských trhovísk. Zástupcovia týchto inštitúcií mali za úlohu vykonať kontrolu z pohľadu svojich kompetencií a hoci sme sa výsledky kontroly nedozvedeli, podľa predchádzajúcich skúseností je skutočná efektivita v prípade čiernej práce diskutabilná. Sprehľadniť pracovnoprávne vzťahy totiž nie je také jednoduché v situácii, keď aj evidovaní nezamestnaní môžu pracovať na čiastočný úväzok.
Ako sme sa dozvedeli kompetentné inštitúcie zapojené do dohody na úrovni ministerstiev, ktoré sa zapojili do kontroly nelegálnej práce, hodnotili výsledky v okrese Prešov za uplynulý rok. V júli by totiž mali všetky kompetencie prevziať na seba inšpektoráty práce.
"Od mája do konca roku 2000 sme v okrese Prešov skontrolovali 69 subjektov a 223 osôb. Z nich len 106 ľudí malo riadnu pracovnú zmluvu, 4 tvrdili, že vykonávajú činnosť bez odmeňovania, 31 z nich malo dohody o vykonaní práce, 11 dohodu o pracovnej činnosti, živnostníkov bolo 48. Preukázateľne nelegálne zamestnaných bolo 11 ľudí a počet evidovaných nezamestnaných, ktorí počas kontroly pracovali bolo 33. V tomto roku však predpokladáme navýšenie počtu minimálne o 10 percent," konštatoval pre náš denník vedúci oddelenia kontroly na OÚP Ľ. Berka. V súvislosti s prijatými opatreniami zdôraznil, že všetky zúčastnené strany si budú navzájom poskytovať dostupné informácie, s výnimkou podozrení na trestnú činnosť a nebudú sa už spoliehať len na podnety od občanov. Kvôli zjednodušeniu procesu si určili na každom z úradov kontaktné osoby, lebo informácie o čiernej práci by sa malo dozvedieť čo najmenej ľudí. Na našu otázku, či vykonávajú nielen kontrolnú, ale aj preventívnu činnosť odpovedal: "Ukázalo sa, že ísť do firmy bez konkrétneho upozornenia neprináša efektivitu."
V tejto súvislosti slová podpredsedu výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Pavla Prokopoviča, že na Slovensku je 160 tisíc ľudí neoficiálne zamestnaných, vyzneli dosť nepravdepodobne. Rovnako oponujúci výrok ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho. Podľa jeho slov ide maximálne o 25 tisíc osôb. Vzorka jedného z najväčších okresov Prešovského kraja s dlhodobo vysokou mierou nezamestnanosti, kde vlani odhalili 33 ľudí, sa ani zďaleka nepribližuje týmto číslam. Otázkou ostáva, či páni P. Prokopovič a P. Magvaši majú lepšie informácie, alebo systém kontrol neprináša očakávanú efektivitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.