činnosti CT prístroj. Keďže sme chceli zistiť, prečo porucha CT-éčka trvala tak dlho, oslovili sme riaditeľa bardejovskej NsP Mariána Petka.
V čom bol problém?
- Nevedeli zistiť, ktorú dosku na CT treba vymeniť. Tú, čo doviezli je myslím z Japonska. Nemocnica platí za údržbu CT-éčka paušálny poplatok. A je mastný, zhruba je to sto tisíc korún mesačne. Tiež boli dohodnuté niektoré diely na CT, ktoré keď sa pokazia, tak nám ich automaticky v rámci spomínaného paušálu vymenia.
Podľa našich informácií však terajšia oprava CT prístroja bude stáť 500 tisíc korún.
- Nevylučujem to. Musím povedať, že každá CT nemocnicu poriadne finančne zaťaží.
Ako ste v priebehu uplynulých dvoch mesiacov riešili pacientov, ktorí CT vyšetrenie urgentne potrebovali?
- V nemocnici v Prešove. Netvrdím, že s tým neboli problémy, lebo keď sme v bardejovskej nemocnici nemali CT, robili sa asi štyri takéto vyšetrenia za týždeň v Prešove. A nikto sa nesťažoval. Keď sme ho spustili, začali sme robiť aj päť vyšetrení každý deň. Každé jedno CT vyšetrenie však stojí 4 a pol tisíc korún. keď nám teraz CT dva mesiace nešlo, tak tí pacienti, čo neboli urgentní, tak na vyšetrenie čakali. Teraz sa to dobehne.
Do bardejovskej nemocnice by mal prísť aj mamograf na vyšetrovanie prsníkov. Je z Francúzska a ide o prístroj, ktorý je starý štyri roky. Vo Francúzsku ho už z užívania vyradili, lebo zdravotná poisťovňa vyšetrenia robené štvorročným mamografom odmietajú preplácať. Ak takýto prístroj nevyhovuje Francúzkam, bude ženám v Bardejove?
- Nový mamograf by stál päť miliónov. Kto nám na neho dá financie? Veď my tu v nemocnici máme napríklad dvadsaťročné röntgeny. Je pravda, že sme boli vybraní do výberového konania na kúpu nového mamografu. No, ministerstvo zdravotníctva toto výberové konanie zrušilo. Bolo nám povedané asi tak, že keď nemáme na benzín, načo sú nám nové autá. To znamená, že peniaze pôjdu tam, kde mamograf majú. Na kontrastné látky a röntgeny, aby fungovali.
Aký bude tohoročný rozpočet, keď dlhy bardejovskej NsP prekročili 100 miliónov Sk?
- Čo sa týka investícií som veľmi spokojný. Pretože v máji dokončíme jednotku intenzívnej starostlivosti, začiatkom júna kúpime nový ultrazvuk pre gynekológiu a novorodenecké oddelenie a do konca roka dokončíme nové operačné sály aj nové pôrodné. Skrátka je to super. A čo sa týka bežnej prevádzky ešte nevieme. Od februára mal totiž prísť nový cenový výmer, mal pre nás znamenať plus tri milióny korún každý mesiac. Ale ministerstvo financií ho zatiaľ nepodpísalo. Keď som sa rozprával s generálnym riaditeľom zdravotného poistenia z ministerstva zdravotníctva povedal, že bude platiť od prvého apríla. Ale stále je tu ešte zádrheľ. Financie na prevádzku sa totiž delia na garantovanú čiastku, teda tú sumu, čo by nám poisťovne mali garantovať a optimálnu. A do optimálnej nám stále ešte chýbajú milióny. Keby sme dostali aspoň to, čo je uvedené, ako garantovaná čiastka, čiže 16, 5 milióna mesačne. Dalo by sa s nimi žiť, ale netvrdím, že by sme nevyrábali dlh. Ak však dostaneme aj optimálnu čiastku - nevyrobíme už ani korunu dlhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.