"poslala" nečakane a prudko sa vynorivšia americká ponorka Greeneville. O tom, že proti vynárajúcej sa niekoľko tisíc ton vážiacej ponorke nemala malá japonská loď najmenšiu šancu, svedčí aj ilustračná snímka, ktorú uverejňujeme. Na snímke vidno, že pri takomto núdzovom vynáraní sa ponorka doslova "vystrelí" na hladinu a prakticky zmetie všetko, čo jej príde do cesty. Pre zaujímavosť možno uviesť, že na snímke je ponorka USS Bremerton, predvádzajúca núdzové vynáranie pre delegáciu vrcholných čínskych predstaviteľov (zhodou okolností tiež pri brehoch Havajských ostrovov).
Trosky lode Ehime Maru objavil na morskom dne diaľkovo ovládaný prieskumný robot Super Scorpio, patriaci zvláštnej jednotke amerického vojenského námorníctva. Tento robot, zavesený na lane, má hmotnosť 2040 kg a môže operovať v hĺbkach až 1500 metrov. Robot má tvar kvádra s rozmermi 1,2 m x 1,2 m x 2,4 m a je vystrojený hydraulicky ovládanými manipulačnými ramenami. Čeľuste na konci ramien môžu zovrieť nejaký predmet silu až 4500 N a úplne natiahnuté rameno je schopné zdvíhať bremená hmotnosti až 160 kg. Robot je vystrojený aj dvomi televíznymi kamerami, z ktorých jedna je farebná a má vysokú rozlišovaciu schopnosť. Ultrazvukový sonar má operačný dosah približne do 600 metrov. Na pohyb robota vo vode slúžia hydraulické dýzy, pričom dopredu a dozadu sa robot môže pohybovať rýchlosťou až 7,4 km/h, do strán rýchlosťou až 3,7 km/h. Operátor na sprievodnej lodi môže podľa potreby a podľa záberov televíznych kamier robot pootáčať a nakláňať ho. Robot Super Scorpio sa spúšťa do vody pomocou špeciálneho navijáka. Na kompletné zabezpečenie prevádzky robota slúžia dva skriňové automobily, z ktorých jeden slúži ako dielňa, v druhom je riadiace stredisko. Celý systém (vrátane oboch áut) váži dokopy 50 ton a na ktorékoľvek miesto na svete ho možno prepraviť jediným vojenským dopravným lietadlom C-5.
A teraz ešte niekoľko informácií o nešťastnej ponorke Greeneville, ktorá dňa 9. februára tohto roka uštedrila pri vynáraní sa japonskej lodi Ehime Maru taký úder zospodu, že táto loď sa potopila, pričom zahynulo deväť osôb. Ponorka Greeneville má kódové označenie SSN 772 a ide o 61. ponorku triedy Los Alamos (sú to tzv. útočné ponorky). Ponorka má dĺžku 109,7 m, šírku 10 metrov a ponorená má výtlak 7010 ton (teda toľko vlastne váži). Americké námorníctvo pochopiteľne neuvádza do akej maximálnej hĺbky sa ponorka môže ponoriť, ale je to vraj viac ako 240 metrov. Ponorku začali v lodeniciach v Newporte stavať v januári 1990 a do služby v US Navy bola zaradená 16. februára 1996. Na pohon ponorky slúžia parné turbíny s celkovým výkonom vyše 25700 kW, poháňajúce jednu lodnú skrutku. Zdrojom tepla pre generátory pary je jeden jadrový reaktor. Ponorka je vyzbrojená strelami Tomahawk s plochou dráhou letu a štyrmi 21- palcovými vrhačmi torpéd. Posádku tvorí 130 dôstojníkov a námorníkov.
Zostáva už len hádam dodať, že ponorka Greeneville je pomenovaná podľa rovnomenného historického mestečka na severovýchode štátu Tennessee, ktoré má len okolo 15000 obyvateľov. No a mestečko je zase pomenované podľa generála Nathaniela Greena, ktorý sa vyznamenal v boji za americkú nezávisloť. Mimochodom, mestečko Greenevile bolo koncom 18. storočia strediskom oblasti, ktorá sa nazývala State of Franklin (Franklinov štát) a ktorá sa usilovala o získanie štatútu jedného zo štátov rodiacej sa americkej únie. Pri hlasovaní kontinentálneho kongresu však na schválenie návrhu na zriadenie takéhoto samostatného štátu chýbali dva hlasy. Celá akcia sa označuje za najúspešnejší neúspešný pokus v americkej politickej histórii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.