svrabu. Zistil sa v závere februára u jednej zo žiačok a podozrivých bolo ďalších osem študentov.
"Prvý prípad svrabu sme na učilišti zaznamenali ešte vlani, jeho výskyt nám hlásili 18. decembra. Postihnutý bol vtedy jeden študent, ktorý bol izolovaný od kolektívu a preliečený v domácom prostredí. Vyšetreniami následne prešli všetci, ktorí s ním mohli prísť do kontaktu, no u nikoho ďalšieho sa svrab nepotvrdil. Koncom februára sme sa však na učilišti stretli s ďalším prípadom ochorenia," rozhovorila sa včera MUDr. Eva Nodžáková zo Železničného zdravotného ústavu Košice, odbor ochrany zdravia.
Inkubačná doba ochorenia je jeden až tri týždne a počas tohto obdobia sa žiaden nový prípad neobjavil. Hygienici si teda mysleli, že je choroba zažehnaná, 26. februára sa ale zistilo, že je postihnutá ďalšia žiačka.
"Zistili sme, že obaja študenti pochádzajú z toho istého regiónu a spoločne cestujú do školy vlakom, takže mohlo dôjsť k prenosu nákazy. Posledný februárový deň sme preto vykonali v učilišti šetrenie a zistili, že dievčina javila známky ochorenia asi tri týždne. Keďže mohla byť zdrojom nákazy ostatných, vyšetrení boli všetci študnenti. Pri lekárskych prehliadkach sa potvrdilo, že nakazených môže byť ďalších sedem ľudí. Nejavili síce príznaky rozvinutého ochorenia, ale jestvovalo u nich podozrenie na svrab, preto boli všetci izolovaní a preliečení. Na škole sme tiež nariadili ďalšie protiepidemické opatrenia, predovšetkým výmenu a vyvarenie posteľnej bielizne na internáte a vyvetranie prikrývok a matracov, čo sa považuje za účinný spôsob boja s ochorením. Okrem toho sme vydali zákaz používania spoločných uterákov a požičiavania si šatstva, všetci žiaci tiež boli o chorobe dostatočne poučení," informovala nás železničná obvodná hygienička a dodala, že minulý týždeň sa na spomínanej škole objavilo ešte jedno ochorenie, počet postihnutých sa teda zvýšil na desať. Prijaté protiepidemické preto opatrenia platia až do odvolania.
"Pôvodcom svrabu je zákožka svrabová, drobný parazit, ktorý je voľným okom prakticky neviditeľný. Kým samčekovia sa zdržiavajú na koži, samičky sa zavrtávajú dovnútra a vytvárajú v koži chodbičky, do ktorých kladú vajíčka. Príznakom ochorenia je svrbenie. V priebehu dňa je miernejšie, no v noci a v teple sa zvýrazňuje. Preto si postihnutí nakazené miesta rozškrabávajú a môžu tak do nich zanášať infekciu, čím dochádza k zápalom," upresnila MUDr. Nodžáková.
Svrab sa môže prenášať fyzickým kontaktom i nepriamo, prostredníctvom šatstva či posteľného prádla. Preto je v prípade jeho zistenia nutné preliečiť celú rodinu alebo kolektív, ktorý postihnutý navštevuje. Čím včaššie sa nákaza zistí, tým menšia je pravdepodobnosť nakazenia väčšieho počtu ľudí. Preto je vhodné vyhľadať po objavení choroby čo najskôr lekára. Žiaľ, ani v 21. storočí nie je svrab ojedinelosťou a človek s podozrením na toto parazitické ochorenie by sa jednoducho mal preniesť cez pocit hamby a obrátiť sa na odborníka.
"Študentka, u ktorej sa svrab zistil, je normálne čistotné dievča a pradvepdobne sa ochorením nakazilo v dopravnom prostriedku. Nás to, samozrejme, mrzí, ale naozaj sa to môže stať komukoľvek a kedykoľvek. Dosiaľ sme nič také na škole nezaznamenali," povedal nám riadieľ SOU Železničného PhDr. Vojtech Kulcsár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.