prípad výskytu choroby v krajine francúzske úrady. Od pondelka sú na Slovensku sprísnené opatrenia na hraničných priechodoch a poľnohospodárske družstvá, agropodniky a farmy, kde chovajú párnokopytníky, majú prísny režim už od minulého týždňa.
Ako to v týchto dňoch na hospodárskych dvoroch vyzerá, sme sa išli osobne presvedčiť. Prvá naša zastávka bola v závode Poľov, ktorý patrí do siete fariem MoldTrade Šaca. Už na bráne nás vítal nápis zákazujúci vstup nezamestnaným osobám a dezinfekčný brod. Na tejto farme v súčasnosti chovajú 366 kusov hovädzieho dobytka.
"Naše stádo je v dobrej kondícií, ale kvôli hrozbe nákazy sme postupovali podľa príkazu regionálnej veterinárnej správy. To znamená, že je prísny zákaz vstupu. Dezinfekčnú rohož pri bráne pravidelne aktivujeme štvorpercentným chlórovým vápnom a evidujeme pohyb každého zamestnanca. Tí sa musia pred odchodom domov prezliekať. Malé dezinfekčné rohože sú aj pred každým kravínom," informovala nás tamojšia zootechnička Ing. Vlasta Drimáková.
Ako tiež dodala, najväčšie problémy očakávajú od holubov, ktoré sú tiež prenášačmi choroby. SLaK je totiž vírusové ochorenie a prenáša sa najmä trusom, krmivom alebo odevom. "Slintačka a krívačka napáda párnokopytníky, čiže hovädzí dobytok, ošípané, kozy a ovce. Choroba sa začína tak, že v mulci (papuli) sa vytvoria pľuzgiere, z ktorých vyteká žltá tekutina ako sliny. Potom sa nákaza dostane medzi paznechtové lôžko, kde sa tiež vytvárajú pľuzgiere, paznecht sa odlupuje a zviera kvôli tomu kríva. Pľuzgiere sa tvoria aj na vemene. Choroba napáda aj vnútornosti, zviera má nechutenstvo a hnačky. Liečba je dosť problematická, lebo vírus sa mutuje, čiže aj prípadné očkovanie by bolo účinné len na jeden typ choroby."
Presne také isté opatrenia, aké sme objavili v Poľove sú aj na všetkých ostatných hospodárskych dvoroch. V Poľnohospodárskom družstve podielnikov (PDP) Čečejovce, chovajú okolo 500 ks hoviadok a na farme Seleška patriacej do PDP Čečejovce 3 600 ks ošípaných. Tam je pri bráne, okrem dezinfekčného brodu pre autá vytvorená aj malá dezinfekčná rohož pre osoby.
"My sme sprísnili opatrenia ešte pred prípisom z regionálnej veterinárnej správy. Je prísny zákaz presunu zvierat a do areálu má povolený vstup len ten, kto tu pracuje. Čiže zákaz platí aj pre manažment. Autá do dvora môžu vojsť len vtedy, keď majú doklad o dezinfekcii od štátneho veterinára. Napríklad minule takéto osvedčenie nemalo auto z kafilérky, tak sme ho nepustili," prezradil nám vedúci farmy Seleška Ing. Ladislav Oros. Keďže hrozba nákazy je najmä zo vzduchu - od vtákov, musia ich plašiť poplašnými pištoľami.
Pokles dopytu po prasiatkach na tejto farme zatiaľ nepostrehli. "Máme celoročnú zmluvu s mäsokombinátom vo Svite, kde putuje až 98 percent našej produkcie," uviedol L. Orosz.
Prísne opatrenia platia všade, kde sa narába s mäsom, čiže aj na bitúnkoch. "Samozrejme, že aj u nás platí zákaz vstupu a máme dezinfekčné rohože. Momentálna situácia sa však dotkla našej výroby. Za posledné dva mesiace v súvislosti s BSE (choroba šialených kráv) poklesol hovädzí dobytok o 60 percent. Ošípané zatiaľ spracúvaváme, ako doposiaľ," informoval nás obchodný riaditeľ bitúnku v Čečejovciach Ing. Eduard Uhrín.
Na Slovensku bola veľká epidémia slintačky a krívačky naposledy v roku 1972. Od tej doby sa nevyskytol ani jeden prípad.
Ak v niektorých hospodárskych dvoroch chorobu objavia, začnú platiť podstatne prísnejšie karanténne obmedzenia. To znamená, že ak sa počas karantény ocitnete na postihnutej farme, budete v nej musieť stráviť ďalšie tri týždne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.