internátoch. V priestoroch piatich študentských domov inicioval Štrajkový výbor pri TU (ktorý sa skladá so zástupcov akademických senátov jednotlivých fakúlt a zástucov študijných rád všetkých internátov TU) podpisovú akciu pod petíciu, ktorej celoslovenské znenie je nasledovné:
Študenti svojimi podpismi žiadajú vládu SR, aby okamžite vyčlenila dostatočné prostriedky na to, aby vysoké školy nemuseli zvyšovať poplatky za ubytovanie pre svojich študentov. Ďalej vládu žiadajú, aby vytvorila funkčný systém sociálnej podpory a vyčlenila naň dostatok financií. Pri zostavovaní štátneho rozpočtu žiadajú vyčleniť adekvátne prostriedky na existujúce internáty a zohľadnenie špecifík jednotlivých internátov pri výpočte výšky dotácií. Podobne žiadajú vyčlenenie prostriedkov na dostavbu internátov, ktoré sú v procese výstavby a riešenie nedostatočnej kapacity vysokoškolských ubytovacích zariadení delimitáciou nevyužitých kapacít stredoškolských domovov mládeže pod správu vysokých škôl.
Za necelú hodinu bolo na všetkých piatich stanovištiach len v Košiciach vyzbieraných okolo tisíc podpisov a aktívni študenti zďaleka nevyzerajú na to, že by chceli svoj entuziazmus stlmiť. "Večer ešte budeme obchádzať izby, teraz sú študenti v škole. Máme už niekoľko plných petičných hárkov, ale to je ešte len začiatok," povedala nám predsedníčka študentskej rady Petra Macková, ktorá vyberala podpisy v študentskom domove na ulici B. Nemcovej. "Myslím, že žiaden so študentov neberie terajšiu situáciu na ľahkú váhu, každého z nás sa to bytostne týka. Od marca sa nájom za internát zvýšil o sto korún a hoci to ešte zďaleka nie je taká vysoká čiastka, už to badať na sociálnej situácii niektorých študentov, ktorým to skomplikovalo život. Môžem potvrdiť, že sú také rodiny, u ktorých sa to odrazí i na domácom rozpočte."
Ako ďalej uviedla, nový systém financovania vysokých škôl a prideľovanie prostriedkov z vládneho rozpočtu absolútne nepokrýva nevyhnutné náklady na prevádzku internátov. "Na tunajšom internáte je nesmierne množstvo problémov," pokračovala Petra. "Už skoro rok nám tu doslova horí elektrické vedenie, ktoré je zastarané a nedokáže znieť požiadavky kladené na elektrickú sieť, keďže sa tu zaviedol internet a napojených je veľa spotrebičov. Párkrát už vybuchli i poistky, na čo sa urobili aspoň základné opatrenia, aby to tu celé "nebuchlo". A to už nehovorím o zatekajúcich strechách, príšernej hygiene v sprchách, plesnivých stenách a popraskaných potrubiach, odkiaľ zateká do izieb, ako minulý rok, keď prasklo medzi dvoma poschodiami. Peniaze nie sú ani na novú kanalizáciu, nieto na údržbu budovy."
Inventár bežnej internátnej izby tvorí stolička, skriňa a písací stôl, ktoré už "prevetral čas" a posteľ so zastaralými matracmi. Čo si študenti nedonesú, to nemajú. Množstvo z nich však nemá na výber a môže byť rado, že má kde hlavu skloniť.
"Nemusím hovoriť, aký žalostný je stav najmä na starších internátoch. Skrátka, platí sa stále viac, ale kvalita ubytovania priamo úmerne klesá," dokončila Petra Macková a ako dodala, zvýšením ubytovacieho sa situácia nevyrieši. To študentom na spoločnej besede potvrdil i riaditeľ internátov TU Kamil Podolan. Ten sa pod petíciu takisto podpísal, pričom vyslovil obavy, že ani súčasné zvýšenie neprinesie prílev prostriedkov, ktoré by pomohli veci naozaj riešiť, ale pôjde len o imaginárne zaplátanie "kričiacich" dier.
Protestná akcia, do ktorej sa popri TU zatiaľ len morálne zapojili i ostatné košické univerzity, potrvá do konca týždňa a zozbierané podpisy slovenských vysokoškolákov poputujú priamo na stôl ministra Ftáčnika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.