Tichého oceánu, ktorý sa očakáva po 20. marci, môže spôsobiť na Zemi mikrobiologickú katastrofu. Vedci z Inštitútu pre medicínsko
"Mikróby (z Miru) nepredstavujú v tejto chvíli žiadne nebezpečenstvo," konštatovala Natalia Novikovová, predstaviteľka inštitútu RAV a šéfka tamojšieho odboru mikrobiológie. Ako vysvetlila, ruskí vedci poznajú až 250 druhov v kozme zmutovaných pozemských baktérií, nie je však medzi nimi ani jeden druh vyvolávajúcich vážne infekčné ochorenia. Ruskí vedci tvrdia, že na orbitálnej stanici Mir dlhodobo sledovali úroveň výskytu baktérií vo vzduchu, pitnej vode a na povrchu predmetov a hodnoty boli vždy "v norme". Zároveň ale skromne poznamenávajú, že výskum je v tejto oblasti stále v začiatkoch, a že nie baktérie, ale ľudské posádky sú na kozmických staniciach v úlohe hostí. Baktérie sa v podmienkach bezváhového stavu udomácnili, rozmnožujú sa a prispôsobujú novým podmienkam. Na orbitálnej stanici Mir objavili prvé "kozmické baktérie", prvých mutantov, už v roku 1988. Rôzne huby a baktérie boli pozorované nielen na Mire, ale aj na amerických zariadeniach a ruských moduloch Saľut.
"Mikroorganizmom patrí absolútny rekord v dĺžke pobytu v kozme, na obežnej dráhe sa rozvíjajú, prispôsobujú podmienkam letu, privádzajú na svet potomstvo," zdôraznila Natalia Novikovová.
Ruskí kozmonauti a niektorí experti pred časom v Moskve varovali, že baktérie a rôzne plesne a huby z Miru sú skutočnou hrozbou. Na stanici sa usadili v paneloch a na rôznych málo prístupných miestach. Sú schopné ničiť sklo, gumu a plasty, vylučovaná kyselina octová podporuje koróziu a rôzne toxíny sú uvoľňované aj do vzduchu. Podľa kozmonautov, ktorí boli na Mire viackrát dlhšiu dobu, i podľa ruského experta Jurija Karaša, za mnohými technickými haváriami na Mire v rokoch 1997-00 stoja pravdepodobne baktérie.
Túto hypotézu podporuje aj ruský kozmonaut a ekologický expert Sergej Kričevskij. Ten navyše varoval, že hlavný argument oficiálnych predstaviteľov ruského kozmického programu, že baktérie z Miru pri prelete atmosférou zhoria, neobstojí, pretože neexistuje žiadna podobná expertíza - rovnako ako nikto nezodpovedal otázku, čo by sa stalo, ak by baktérie na Zem prenikli a začali sa nekontrolovane rozmnožovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.