splnomocnencom vlády Viktorom Nižňanským vecne vyvrátil argumenty zástancov členenia Slovenska na osem regiónov. Mikloš však naznačil, že odborné argumenty prestávajú byť účinné. Svoju podporu modelu 12 vyšších územných celkov (VÚC) vysvetlil: "My chceme preniesť zodpovednosť, moc aj peniaze z centra na regióny, čo najlepšie zabezpečuje model predložený v koncepcii decentralizácie verejnej správy."
Mikloš tvrdí, že argumenty, ktorými niektorí politici zatracujú model 12+12, majú ďaleko k odbornosti: "Neviem o žiadnom presvedčivom odbornom argumente proti 12 vyšším územným celkom. Návrh na 12 regiónov vypracovali tímy odborníkov urbanistov, ekonómov, geografov. Na základe mnohoročných analýz a prác vyhodnotili 14 odborných kritérií a dali tento návrh. Je legitímne, ak partneri zvažujú počet vyšších územných celkov na základe politických kritérií. Treba však jasne povedať, aké sú dôvody, príčiny a motívy a nezakrývať to figovým listom odbornosti."
Nie sú odborné argumenty
Mikloš vyčíta modelu 8+8 neschopnosť zabezpečiť rozvoj zaostávajúcich častí Slovenska. Sídla budúcich regionálnych samospráv pokladá za "centrá rozvoja" oblasti. Pri ôsmich regiónoch, ktoré navrhuje SDĽ a SOP, by päť takých centier vzniklo v rozvinutej západnej časti Slovenska a len tri na zaostávajúcich oblastiach (jedno v strede a dve na východe). Nižňanský povedal, že pri ôsmich veľkých celkoch hrozí nebezpečenstvo devastácie okresov, ktoré sú najviac vzdialené od regionálnych centier: "Peniaze z rozpočtov regionálnych samospráv sa nedostanú do zaostávajúcich okresov. Dodnes neprišli na Kysuce, na Gemer, do Novohradu a neprišli by tam ani pri takom územnom usporiadaní."
Model 8+8 je vraj drahší ako 12+12. Čísla, ktoré tvrdia opak, vyplývajú z podkladov jednotlivých rezortov. Na 124. rokovaní vlády ich podľa Mikloša nepovažovali za akceptovateľné a korektné ani predkladatelia materiálu o prehľade výdavkov na reformu verejnej správy.
Argument, že osem vyšších územných celkov je v súlade s požiadavkami EÚ, ale dvanásť nie, lebo únia uprednostňuje väčšie regióny, Mikloš pokladá za nezmyselný. Ak by slovenské regióny mali mať priemerný počet obyvateľov v regiónoch EÚ, Slovensko by bolo nutné rozdeliť na 11,7 celku.
Mikloš upozornil, že členenie na 12 vyšších územných celkov podporujú zástupcovia občanov v samosprávach a mimovládnych organizáciách. Vznik 12 regiónov podporuje 75 percent regionálnych združení ZMOS, model 8 regiónov uprednostňuje 10,5 percenta.
Mečiar reformu nezruší
Mikloš okomentoval aj tvrdenia Vladimíra Mečiara, že po parlamentných voľbách víťazi reformu zvrátia späť: "Keby sa pán Mečiar vrátil k moci, tak vráti späť celé Slovensko z hľadiska smerovania krajiny a z hľadiska znemožnenia integračných ambícií. Aj preto je dôležitá reforma verejnej správy. Ak sa zrealizujú voľby do vyšších územných celkov, prispeje to k nezvrátiteľnosti tejto reformy. Keď sa vytvoria regionálne parlamenty, neviem si predstaviť politickú silu, ktorá by zrušila výsledky volieb. Ak sa bude v jeseni uchádzať o miesta v regionálnych parlamentoch, bude legitimizovať tieto voľby. Ak sa nebude uchádzať, nebude v nich zastúpená."
Nižňanský doplnil: "HZDS je pragmatickou stranou a som presvedčený, že sa bude snažiť obstáť v regionálnych voľbách na jeseň tohto roku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.