krízy, komentuje vo včerajšom čísle francúzsky denník Libération.
Ešte pred skončením pondelkovej schôdzky vlády tlač zaznamenala kritické vyjadrenia predstaviteľa Strany práce a ministra zahraničných vecí Šimona Peresa v spojitosti s politikou zosilnených blokád palestínskych dedín ležiacich na západnom brehu rieky Jordán. Peres sa totiž postavil proti novým opatreniam izraelskej armády, ktorá úplne odrezala prístup do približne 12 dedín v blízkosti mesta Ramalláh.
Vyjadrenia ministrov neovplyvnili názor ministra infraštruktúry Avigdora Liebermana, považovaného za "najtvrdšieho" muža Šaronovej vlády. Lieberman ešte pred voľbami konštatoval, že treba prerušiť všetky styky s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom.
Premiér Šaron sa usiloval vygumovať rozdiely medzi ministrami tým, že definoval päť princípov na ukončenie krízy s Palestínčanmi. Aj keď Šaron ponecháva otvorené dvere mierovým rokovaniam s Palestínčanmi - pod podmienkou, že sa vzdajú násilia -, prioritou ostáva obnova bezpečnosti, konštatuje francúzsky denník.
Blízky spolupracovník palestínskeho vodcu Jásira Arafata Nabíl Abú Rudajná sa domnieva, že za najnovšie napätie na Západnom brehu a v pásme Gazy "totálne nesie zodpovednosť" Šaronova vláda a varoval Izrael pred "neodôvodneným stupňovaním napätia, ktoré povedie k špirále násilia". Za týchto okolností sa možnosť stretnutia Šarona s Arafatom zmenšila. Šaron vyjadril ľútosť, že Arafat v sobotu v prejave pred palestínskym parlamentom nevyzval na zastavenie násilia.
Autor: Paríž/Jeruzalem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.