reformu v poslednom čase videl. Predstavitelia krajín európskej pätnástky sa majú tento mesiac zísť vo švédskom Štokholme, aby
Únia sa v Portugalsku zaviazala, že z európskej ekonomiky urobí "tím s najkonkurencieschopnejším hospodárskym systémom na svete". V praxi to znamená, že odvetvia ako telekomunikácie, poštové služby a energetika sa otvoria konkurencii. A tu je podľa Economistu skrytý háčik. Ruka v ruke s takýmito a podobnými vyhláseniami - ako zazneli v Lisabone - sa totiž predstavitelia krajín Európskej únie zaväzujú napríklad odborom, že akékoľvek štrukturálne zmeny v podnikoch s nimi prekonzultujú. V súčasnosti sa toto pravidlo týka všetkých firiem nad tisíc zamestnancov, ale už onedlho mu budú podriadené všetky firmy zamestnávajúce viac ako 50 ľudí, a tým sa akékoľvek zmeny neúmerne skomplikujú.
Economist uvádza viac takýchto prípadov, keď únia na jednej strane proklamatívne hovorí o reformách, flexibilite a konkurencieschopnosti, ale na druhej strane to praktickými krokmi a legislatívou brzdí a spomaľuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.