Muži a ženy reagujú na stres veľmi rozdielne
Podľa Shelley Taylorovej, vedúcej štúdie, sa väčšina podobných prieskumov reakcie na stres v minulosti sústreďovala predovšetkým na mužskú časť populácie, pretože ženy sú vzhľadom na svoj pravidelný cyklus vystavené veľkým hormonálnym výkyvom. Ich rozdielne reagovanie preto doteraz nebolo známe.
Taylorová a jej kolegovia dospeli k záveru, že príčinou je tradičná úloha žien a ich zodpovednosť za potomstvo a prežitie druhu. Kým muži mohli aj v minulosti na nepriateľov reagovať bojom či útekom, úlohou žien bolo chrániť nielen seba, ale aj deti a vytvárať sociálne väzby v novej situácii, čo im malo zaistiť väčšiu bezpečnosť.
Podľa vedcov je za takéto správanie sa zodpovedný predovšetkým hormón oxytocín, ktorý ľudí upokojuje, robí ich menej bojazlivými a podporuje "sociálne" správanie sa. Kým však u mužskej časti populácie jeho pôsobenie redukujú ostatné mužské hormóny, ktoré zároveň pod vplyvom stresu spôsobujú zvýšenie krvného tlaku či búšenie srdca, ženský estrogén upokojujúci účinok oxytocínu ešte zosilňuje.
Biologicky podmienená skutočnosť, že ženy v stresových situáciách skôr zachovajú pokoj než muži, by teda podľa vedcov mohla byť jednou z príčin skutočnosti, že ženy dlhšie žijú a sú zdravšie, muži sa zasa častejšie stávajú závislými na alkohole či drogách a častejšie sa dopúšťajú vrážd. Odborníci však zároveň varujú pre názormi, že ľudské správanie sa je v konečnom dôsledku riadené len hormónmi a určené genetickými dispozíciami.
Autor: Frankfurt (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.