viedol jej predseda a mestský poslanec Mikuláš Bodnár. Členovia komisie pravidelne vychádzajú do terénu a monitorujú poriadok v tej-ktorej mestskej lokalite. Naposledy zisťovali nedostatky v druhej polovici februára. "Už máme harmonogram pre rozmiestnenie 52 veľkoobjemových kontajnerov vo všetkých rozhodujúcich lokalitách mesta pre jarné upratovanie, ktoré sa začne 23. marca," uviedla vedúca odboru mestského úradu Andrea Marcinková.
Podotkla, že vyzvú aj občanov a poskytnú informácie, aké druhy odpadu sa budú môcť dávať do kontajnerov. Vlani ich pristavovali hlavné na Sídlisku III, a boli využité. Ako uviedla ďalej, najmenší záujem bol od občanov, bývajúcich na Šváboch. "Môžem potvrdiť, že tam, ale aj na Sekčove, je najväčší neporiadok. Od prvého januára zamestnávame v meste 30 nezamestnaných, od prvého apríla zoberieme ďalších 120. Chceme ich zapojiť aj do jarného upratovania. Vieme, že evidentný neporiadok je v okolí rómskych bytoviek na Majakovského, Tarasa Ševčenka, Sabinovskej, Slánskej a Pod hrádkom. Preto počítame aj s rómskymi občanmi," dodala.
Svoje okolie by mali upratúvať aj školy, veľkoobjemové kontajnery si však budú musieť objednať v technických službách. Myšlienku A. Marcinkovej o zapojení do jarného upratovania rómskych občanov privítal predseda Občianskeho združenia Romano asaben Igor Dužda. "Rokujeme s úradom práce, aby sme na týchto prácach zamestnali aspoň desať Rómov z Majakovského ulice, Tarasa Ševčenka a Pod hrádkom. Máme vytypovaných ľudí, ktorí chcú pracovať," povedal.
S konštatovaním, že mesto Prešov, hlavne na sídliskách, nie je vo všeobecnosti čisté, súhlasil aj mestský poslanec Emil Blicha. "Naša komisia je však len iniciatívny orgán. Keď na niečo aj poukážeme, na riešenie čakáme mesiac či dva, a niektoré veci sa vôbec nevyriešia. Niekedy sú staré dva až tri roky. Keď niečo kritizujeme, stále sa však ocitneme pri peniazoch, ktoré údajne nie sú. Riešiť to majú kompetentní, pretože za to majú zaplatené. Dobré, že mestská polícia začala v niektorých smeroch konať živšie," podotkol E. Blicha.
M. Bodnár zase upozornil na to, že najväčší neporiadok robia sami obyvatelia. "Veď koľkokrát sme zistili, že medzi obytnými blokmi sú vyhodené igelitové vrecká s odpadom. Niektorí ho vyhadzujú rovno z okien, z piateho či šiesteho poschodia. Ďalší problém sú psy. Majitelia ich púšťajú vonku bez košov a na voľný výbeh. Každý týždeň niekoľkých ľudí aj pohryzú," povedal predseda komisie. "V zahraničí majú majitelia psov celkom iný prístup k vzťahu pes - okolie. Chodia s nimi vonku s igelitovými taškami a lopatkami, takže hneď po svojich psoch aj upratujú. U nás to stále vyzerá ináč. Čo sa týka odpadu, chcem upozorniť, že registrujeme taký jav, že niektorí podnikatelia za odvoz odpadu vôbec neplatia, ale ho privezú rovno do mesta, a jednoducho ho hodia do cudzích kontajnerov," povedal náčelník Mestskej polície v Prešove Ján Pavlovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.