Koncoš novinárom oznámil, že krajské informačné dní v Žiline a Košiciach, ktoré sa mali uskutočniť 16. a 19. marca, sa v súvislosti so šírením choroby BSE v krajinách Európskej únie a prijímanými protiopatreniami na Slovensku odkladajú na neurčito.
V Prešove sa P. Koncoš venoval najmä načrtnutiu aktuálneho stavu rezortu pôdohospodárstva a jeho hospodárskym výsledkom v minulom roku. Produkcia poľnohospodárskych prvovýrobcov najmä v rastlinnej výrobe bola poznamenaná nepriazňou počasia. Celková produkcia obilovín vrátane kukurice bola na Slovensku oproti roku 1999 nižšia o 22 percent. Vyššia produkcia sa dosiahla jedine u pšenice, ale aj to je dôsledok rozšírenia osevných plôch pri takmer o tonu nižšej priemernej úrode. Takýto výsledok je aj prejavom dlhoročne obmedzovanej výživy a ochrany porastov a šetrenia na osivách. Straty na úrode nemuseli byť také rozsiahle, keby boli funkčné už vybudované zavlažovacie systémy.
V dôsledku nízkej úrody sme na Slovensku už pocítili nedostatok obilia. Vláda SR reagovala na to predĺžením nulového cla na dovoz pšenice, jačmeňa a kukurice, ako aj pozastavením vývozu pšenice, ktorý sa môže uskutočniť len na základe súhlasu ministerstiev pôdohospodárstva a hospodárstva. Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) dohodlo aj zábezpeku od Slovenskej záručnej banky na poskytnutie úveru pre mlynárov na dovoz potravinárskej pšenice z Čiech. Ďalšie opatrenia P. Koncoš prerokoval so Správou Štátnych hmotných rezerv (ŠHR) a na štvrtkovom zasadnutí vlády SR predloží návrh na uvoľnenie 50 000 ton potravinárskej pšenice z ŠHR.
Takéto rozhodnutie P. Koncoša má opodstatnenie v tom, že: "Problémom je určité nedorozumenie medzi Správou Štátnych hmotných rezerv a Štátnym fondom trhovej regulácie. Štátny fond trhovej regulácie realizuje všetky predaje prostredníctvom verejných dražieb, ale Správa Štátnych hmotných rezerv už údajne rozdelila 50 tisíc ton pšenice pre 11 mlynov. Rozhodne takýto krok nebudeme podporovať a vo vláde budem presadzovať, aby Štátny fond trhovej regulácie toto množstvo pšenice odkúpil za primeranú cenu. Tento krok potom pomôže spriemerovať cenu s dovážaným obilím a znížiť cenu potravinárskej pšenice. Rozhodne som proti tomu, aby sa výberovou metódou vyberali mlyny, ktoré dostanú lacnú pšenicu zo Štátnych hmotných rezerv. Týmto krokom by sa zakladala nerovnosť v podnikaní. Takýchto krokov ekonomika Slovenska už mala dosť."
Napriek produkčnému výpadku v rastlinnej výrobe poľnohospodári v minulom roku dosiahli lepšie ekonomické výsledky, než v predchádzajúcom roku. Ich minuloročná strata sa predpokladá vo výške 590 miliónov Sk, čo je skoro o 2,5 miliardy Sk menej, ako v roku 1999. Aj na II. KID v Prešove bolo konštatované, že na znížení stratovosti poľnohospodárskych podnikov sa podieľala najmä štátna kompenzácia škôd zo sucha, hoci tie boli uhradené iba vo výške 39,6 percenta z celkovej škody v čiastke 8,2 miliardy Sk. Ďalej to boli nárast nákupných cien poľnohospodárskych produktov a selekcia vysoko stratových podnikov, ktoré ukončili hospodárenie. Mimochodom, v roku 1999 ukončilo činnosť 33 poľnohospodárskych subjektov. Ani táto "injekcia" však nič nemení na skutočnosti, že sa stála roztvárajú "nožnice" medzi nákupnými cenami poľnohospodárskej produkcie a cenami vstupov do výroby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.