v myšlienkach športovej motoristickej verejnosti. Nečudo, veď hoci toto podujatie disponovalo nutným potenciálom (ekonomickým snáď možno trošku menej), v konečnom účtovaní sa dostalo do povedomia verejnosti ako exemplárny prípad toho, ako sa to robiť nemá. I keď organizátorom nemožno upierať snahu a nasadenie v príprave týchto pretekov, úplne bez viny neboli ani oni, možno napríklad aj tým, že okrem viacerých technicko-organizačných nedostatkov nebrali celkom vážne ani vyhlásenia ochranárov v predvečer celého podujatia. A tak čo ako ťažko sa pripravovali vlaňajšie "Tatry", výsledkom bolo čosi, nad čím motoristickí priaznivci i priami aktéri vari dodnes krútia hlavou. Okrem spomínaných technických problémov, ktoré mali za následok aj zrušenie niektorých eresiek kvôli príliš veľkej priemernej rýchlosti súťažných áut či istým formálnym nedostatkom, malým, ale statočným klincom do rakvy týchto pretekov bola akcia lesoochranárskeho združenia VLK.
Iste si mnohí ešte pamätajú, že jeho aktivisti "anektovali" jednu z tatranských rýchlostných skúšok (napokon upozorňovali na to aj prostredníctvom médií vopred) a doslova vlastnými telami zabránili prejazdu pretekárskych áut. Dôvodom boli údajne chýbajúce povolenia na organizovanie takýchto pretekov. Po skončení celého podujatia riaditeľstvo pretekov vydalo vyhlásenie, podľa ktorého plánujú organizátori súťaže celý prípad riešiť možno aj súdnou cestou. Ako sa nám však podarilo zistiť, chceli navyše v parlamente iniciovať aj prehodnotenie zákona o ochrane životného prostredia, aby sa v budúcnosti predišlo diskriminácii nielen motoristického športu, najmä v takých prípadoch, ak ide o používanie účelových komunikácií. Keď totiž v tých spomínaných kritických okamihoch aktivisti lesoochranárskeho združenia zabránili prejazdu pretekárov, riaditeľ podujatia erzetu zrušil a cesta sa opäť otvorila prejazdu autobusov, osobných áut, avií, ale i ťažkej techniky… Práve na tento rozpor chceli upozorniť organizátori tatranskej rely aj kompetentných, alebo snáď aj nájsť schodnú cestu pre organizovanie podobných podujatí v budúcnosti. S akým výsledkom?
"Neviem vám k tomu veľa povedať. Bol som síce riaditeľom tejto súťaže, ale od jej skončenia som nebol veľmi s usporiadajúcim klubom v kontakte. Čo sa týka uvedeného problému, chystám sa poslať list adresovaný Ministerstvu životného prostredia, lebo sa domnievam, že aktivisti VLK-a zohrali na Rallye Tatry nie príliš pozitívnu úlohu. Žiaľ, posledné informácie napríklad v tlači nasvedčujú tomu, že tam boli aj iné ako ochranárske faktory," hovorí po takmer pol roku riaditeľ pretekov, Rožňavčan Jozef Proschinger. Rovnako sa na predstaviteľov i zástupcov Slovenskej republiky obrátili aj organizátori popradského klubu. "Už dva razy sme písali napríklad aj pánovi Malchárkovi, Ficovi i ďalším a prosili ich o prehodnotenie zákona o ochrane životného prostredia, najmä čo sa týka účelových komunikácií, aby v budúcnosti neboli športovci diskriminovaní. Žiaľ, do dnešného dňa sme odpoveď nedostali," hovorí aj dlhoročný funkcionár Rallye Tatry Oskar Meltzer. Podľa jeho ďalších slov však ruky do lona neskladajú, ale chcú celú záležitosť naozaj dotiahnuť do konca.
A nám ani tak nejde o to, aby sme nanovo rozvirovali kauzu vlaňajšej Rallye Tatry, napokon mierou previnení zo strany usporiadateľov sa zaoberala aj disciplinárna komisia SAMŠ. Skôr o to, ako nájsť schodnú cestu, aby boli spokojní ochranári i pretekári či organizátori, o fanúšikoch tým pádom ani nehovoriac. Vraj sa to dá…
Autor: lov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.