Martin LUKÁČ, Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Košice - Prešovská Nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana dostala tento týždeň od Východoslovenských vodární a kanalizácií (VVaK) pätnásťdňovú lehotu na uhradenie finančných záväzkov po lehote splatnosti. V prípade ich nesplatenia nemocnici hrozí zastavenie dodávok vody. Informácie o tom, či sa podobné problémy vyskytujú aj v Košiciach, nám poskytol Ing. Rudolf Kočiško, riaditeľ košického závodu VVaK.
"Situácia v Košiciach je obdobná. Celkovo nám zdravotníctvo dlhuje 120 miliónov korún po lehote splatnosti. V Košiciach je to 57 miliónov. Fakultná nemocnica s poliklinikou nám dlží okolo 40 miliónov, Fakultná nemocnica L. Pasteura asi 14 miliónov a Detská nemocnica dlží cca 750 tisíc," konštatuje Ing. Kočiško.
V reakcii na tvrdenie, že vodári ohrozujú zdravie obyvateľstva, uvádza:
"Nie vodári, ale zdravotníctvo ohrozuje zdravie všetkých obyvateľov. My sa totiž dostávame do situácie, kedy pomaly nestíhame platiť všetko, čo potrebujeme k zaisteniu prevádzky. V istom časovom horizonte môže celkom reálne dôjsť buď k celoplošnej regulácii vody pre obyvateľstvo, alebo až k núdzovému zásobovaniu cisternami. Zdravotníci by si mali uvedomiť, že ak potápajú nás, potápajú aj všetkých obyvateľov."
Dlhy zdravotníckych zariadení narastajú, riešenie problému sa ale stále nenašlo.
"Snažili sme sa s nemocnicami dohodnúť na splátkových kalendároch. No ak aj v minulosti nejaký čiastkový splátkový kalendár navrhnutý bol, nemocnice už prvú splátku nedodržali. Riaditeľ nemocnice ráta s tým, že k úplnej odstávke vody nikdy nedôjde. Ak však nebudeme mať inú možnosť, raz k tomu budeme musieť pristúpiť," hovorí riaditeľ košických vodární a kanalizácií.
K odstávke vody budú podľa neho VVaK pristupovať v súlade s vyhláškou a zákonným postupom.
"Klauzula z porady vedenia ministerstva hovorí, že vymáhanie pohľadávok za odbery pitnej a odkanalizovanej vody v rezorte zdravotníctva máme uplatňovať všetkými dostupnými formami. Vieme, že zdravotníctvo peniaze nemá, máme však dojem, že ak aj dostanú peniaze, uprednostnia iné platby a my sme na poslednom mieste," zdôrazňuje Ing. Kočiško a pripomína, že aktuálne opatrenia už majú vodárne pripravené.
Ešte tento týždeň zašlú opätovne nemocniciam výzvu, tak, ako to urobili vodárne v Prešove, so štrnásťdňovou lehotou splatnosti od dňa doručenia. Aj keď sú ochotní dohodnúť sa aspoň na reálnom splátkovom kalendári. V opačnom prípade zvážia aj košické vodárne obdobný postup, ako v Prešove.
Nemocnice nespochybňujú právo veriteľov na ich peniaze, hľadajú však kúzelníka na celý úväzok...
"Naše záväzky voči vodárňam predstavujú skutočne čosi vyše 40 miliónov korún, niektoré podlžnosti siahajú aj tri roky dozadu. Mali sme snahu dohodnúť sa na nejakom splátkovom kalendári, náš návrh bol platiť pol milióna navrch k aktuálnym platbám. Naša mesačná spotreba je asi 1,3 milióna korún a na jeseň minulého sme navrhovali platiť vodárňami mesačne dva milióny... Ani túto dohodu neplníme, no snažíme sa kryť aspoň aktuálnu spotrebu," rozhovoril sa riaditeľ FNsP na Triede SNP v Košiciach MUDr. Róbert Roland, pričom rázne odmietol obvinenenie riadieľa vodární, že nemocnica odsúva platby VVaK na tretiu koľaj.
"Naša nemocncia má potrebu sedemdesiat miliónov mesačne a dostáva päťdesiat - dvadsať miliónov teda každý mesiac chýba. No platíme alebo neplatíme každému rovnako," zdôraznil riaditeľ.
Ten si nevie dosť dobre predstaviť, že by vodárne naozaj nemocnicu odpojili od vody, no ak by k tomu došlo, museli by sa zvážiť opatrenia smerom k pacientom. Tento krok by však mohol vyvolať lavínovú reakciu.
Komu dlží nemocnica najviac, R. Roland nešpecifikoval, no uviedol, že FNsP je veľkým dlžníkom sociálnej poisťovne, daňového úradu, dodávateľov médií (elektrárne, vodárne, tepelné hospodárstvo) a tiež firmám, ktoré jej dodávajú lieky a špeciálny zdravotný materiál. Celková výška záväzkov je 680 miliónov korún.
"Ak niekto dokáže mesačne rozdeliť päťdesiat miliónov tak, aby splatil sedemdesiat, a navyše splacal ďalších dvadsať miliónov starých dlžôb, bude to istotne kúzelník. No ja ho rád zamestnám ako svojho ekonomického námestníka," dodal riaditeľ.
V podobnom duchu sa niesla i reakcia ekonomického námestníka riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura.
"Žiaden papier o tom, že by sa nás vodárne chystali odpojiť, sme zatiaľ nedostali, aj keď takéto tlaky boli aj v minulosti. Dosiaľ sme sa vždy vedeli dohodnúť a verím, že ani teraz nedôjde k najhoršiemu. Najlepšie by bolo, keby štát riešil, podobne ako Mediku či Imunu, aj ďalšie štátne podniky - vodárne, elektrárne či plynárne. Ak nedôjde k oddĺženiu zdravotníckych zariadení, nemáme šancu splatiť vodárňam tých 14 miliónov korún," zareagoval Ing. Marián Glova.
Ako nám povedal, mesačný prospektívny rozpočet FN L. Pasteura je 53 miliónov korún, kým reálne náklady aj po reštrikciách presahujú 65 miliónov.
Bilancia je taká, že záväzky nemocnice predstavujú asi štyristo miliónov korún a vymáhateľné pohľadávky asi 350 miliónov. Roztočiť koleso penalizácií (a exekúcií) v zdravotníctve, nie je najmenší problém. Povážlivé je, že kým minister vyzýva k nepenalizácii, prichádzajú s ňou práve štátne podniky. Príkladom je Medika v likvidácii, ktorá predáva svoje pohľadávky iným firmám. Od tých sa dá očakávať oveľa tvrdší postoj k dlžníkom.
"Voči Medike máme podlžnosti vo výške 4,83 milióna korún, pritom istina predstavuje iba 900 tisíc. Zvyšok sú penále, ktoré sa stále nabaľujú. Dostali sme už rozhodnutie súdu o stiahnutí týchto peňazí z nášho účtu, ale odvolali sme sa proti tomu. Očakávam však, že je len otázkou času, kedy súd rozhodne o exekučnom príkaze," podotkol Ing. Glova.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.