hlavnom meste Aljašky v Anchorage (USA) vyše dvoch týzdnov bojovali o najlepšie umiestnenia v zimných i špeciálnych športoch. Reprezentácie 80 štátov z celého sveta tvorilo 2000 pretekárov a 8000 clenov doprovodu, medzi nimi aj 33 clenná slovenská výprava s 24 pretekármi a 8 funkcionármi. Clenmi našej reprezentácie boli aj ziaci Osobitnej internátnej školy v Roznave Matúš Tomi, Karolína Zigová, František Fercák a reprezentacný tréner lyziarov Jozef Kmet. Roznavcania svojimi výkonmi prekvapili a domov doviezli 2 zlaté (M. Tomi za zjazd a obrovský slalom), 1 striebornú (M. Tomi za slalom) a 1 bronzovú medailu (K. Zigová za beh na 1000m). Ferko Fercák vybojoval v behu na 1000 m 4. miesto, na 500 m bol ôsmy a K. Zigová okrem bronzovej medaily obsadila 4. miesto v behu na 500 m. Zjazdári, ktorých trénerom bol pán Kmet boli vôbec najúspešnejšou castou našej výpravy s 5 zlatými, 4 striebornými a 1 bronzovou medailou. Unaveného, ale štastného ucitela-trénera Jozefa Kmeta sme vyspovedali :
Hned na zaciatku Vám a Vašim zverencom blahozelám v mene celej Roznavskej športovej verejnosti k velkému úspechu. Povedzte nám, aké boli zaciatky a nominacné kritériá na úcast ?
V marci roku 2000 sa uskutocnila Národná špeciálna zimná olympiáda. Zjazdové lyzovanie sa uskutocnilo vo Vyšných Ruzbachoch, bezecké na Štrbskom plese. Naši pretekári obsadili popredné miesta, Matúš Tomi vyhral všetky disciplíny a kvalifikoval sa priamo, Karolína Zigová obsadila 1. miesto na 500 m a 2. miesto na l000 m. Naša dalšia pretekárka Vierka Hadová vyhrala v opacnom garde, ale kedze na olympiáde môze v jednotlivých disciplínach nastúpit len jeden pretekár, zostala len prvou náhradníckou. Týmito výsledkami získali nielen akreditáciu na ŠSZO, ale aj tituly majstrov Slovenska. Ich úspechy znamenali pre mna menovanie za reprezentacného trénera.
Akú ste mali cestu, aké bolo ubytovanie, co Vás prekvapilo?
V Bratislave sme dostali všetci rovnaké špickové oblecenie, ktoré, ako sme konštatovali v Anchorage bolo jedno z najkvalitnejších a najkrajších. Leteli sme z viedenského letiska Swechat. Mal som velké obavy z casového posunu, ale za dva dni sme sa dostali do normálnych kolají. Aklimatizácia prebiehala velmi dobre, co dokázali aj výsledky. Bývali sme v prvotriednom hoteli Shelton, v dvojpostelových izbách. Ubytovanie a sluzby boli na vynikajúcej úrovni, v hoteli boli s nami úcastníci zo štátov "východného bloku a prominenti i cestní hostia olympiády. O bezpecnost sa starali vojaci USA, kazdý z nás mal visacku, bez ktorej sme nemohli ani na krok. Môzem povedat, ze všetko klapalo perfektne a na vysokej úrovni. O našu výpravu sa starala Janka Jagercíková, pochádzajúca z Banskej Bystrice, teraz študujúca v Kanade.
Nálada po získaných medailách musela byt výborná?
Musím povedat, ze o výsledkoch sme sa dozvedeli len pri veceri, ked sme boli všetci spolu. Preteky sa konali na rôznych miestach a spojenia sme mali vysielackami len na tých ktorých pretekoch. Samozrejme prevládala radost, náš Matúš Tomi získal vôbec prvú zlatú medailu v prvý den olympiády a tým aj psychicky pomohol dalším našim pretekárom. V miestach konania pretekov, ale aj v hoteloch a jedálnach bol prísny zákaz fajcenia a podávania alkoholických nápojov, oslavy sa skoncili gratuláciou vedúcej výpravy p. Lisicanovej, nejakým zákuskom a zaspievali sme si slovenské pesnicky.
Verili ste aj v dalšie úspešné štarty?
Ked sme dosiahli prvú zlatú, zacali sme mat prehlad o výkonnosti štartového pola. Pretekárov sme motivovali a pripravili tak, aby tých kovov bolo co najviac. Podarilo sa a všetci sme boli velmi štastní.
Kto pripravoval lyze na preteky?
Špickové druzstvá z alpských krajín mali svojich servismanov. Ráno som skoro vstával a s asistentom Pavlom Pitonákom z Banskej Bystrice sme pripravili lyze pre kazdého nášho pretekára.
Stalo sa, ze niektoré druzstvo podalo voci výsledkom protest?
Na záverecnom vyhodnotení sa konštatovalo, ze celá olympiáda prebehla v duchu fair play, nebol podaný ani jeden protest.
Máte aj nejaké perlicky z pobytu?
Velkým zázitkom pre našich úcastníkov bola prítomnost Arnolda Schwazeneggera, známeho herca, ale aj podporovatela mentálne postihnutých detí. Podali si s ním ruky a ockom ho sledovali, ako povzbudzuje jednotlivých pretekárov. Obyvatelia Anchorage urobili zbierku, ktorú potom rozdelili medzi zúcastnené deti. Bolo to 20 kanadských dolárov na hlavu, za co si nakúpili upomienkové predmety, wolkmeny a iné drobnosti. Mna osobne prekvapil dázd. Neveril som vlastným ociam, ze na Aljaške v zime prší. Pocas dvoch dní som pri zjazdových tratiach premokol do nitky. Komentátor BBC, ktorý bol zároven hlásatelom pri zjazdových tratiach, ihned zdravil našich pretekárov, ktorých spoznal podla oblecenia, v polovici sútazí dokonca podla mena.
Cesta domov bola veselá?
Ako sa to vezme. Najhorší bol let z Anchorage do New Yorku. Dostali sme sa do turbulencie a nebolo nám všetko jedno. V modernom a perfektne vybavenom lietadle, kde kazdý mal obrazovku pred sebou, bol další let do Viedne kludný a velkým zázitkom najmä pre deti.
Ako ste spokojný s vystúpením našich roznavských ziakov , ako aj celej reprezentácie?
Zhodli sme sa s celým realizacným týmom, ze táto olympiáda bola co do výsledkov, ako aj vystupovania jedno z najlepších vystúpení Slovenska. Správanie úcastníkov voci vedeniu, k súperom, ako aj medzi sebou bolo na vysokej úrovni. Výsledky sú velmi cerstvé a doceníme si ich mozná o týzden, o rok. Je to velký úspech a bude ho len tazko zopakovat. Prerazili sme do zjazdárskeho sveta a predcili sme také krajiny, ako Rakúsko, Švajciarsko alebo Francúzsko, kde majú ovela väcšie moznosti a skúsenosti. My sa pripravujeme a trénujeme na amatérskej úrovni, preto povazujeme naše výsledky za fantastické. Matúš Tomi bol vôbec najúspešnejším pretekárom Slovenska i celej olympiády.
Pán Kmet, dakujem Vám za rozhovor a prajem Vám a Vašim zverencom vela podobných športových úspechov.
Autor: peco
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.