Inštitútu pre verejné otázky z roku 2000, ktorej autorom je sociológ Vladimír Krivý, je Jozef Tiso hodnotený ako najnegatívnejší štátnik v dejinách Slovenska. S výrokom "Prezident Tiso zachránil život mnohým Židom a Židia by mu mali byť vďační" v prieskume z roku 1999 úplne súhlasilo 6 percent Slovákov, skôr súhlasilo 15 percent, skôr nesúhlasilo 14 percent, vôbec nesúhlasilo 14 percent. Až 42 percent opýtaných nevedelo k uvedenému výroku zaujať stanovisko.
Postoj Slovákov k tomuto obdobiu dejín ilustrujú aj výroky pamätníkov, ktoré v rámci reprezentatívneho sociologického prieskumu v roku 1994 zozbieral tím sociológov pod vedením Ivety Radičovej.
"Bola samostatná mena, bola slovenská koruna, ktorá bola krytá zlatom. Ľudia vtedy dávali snubné prstene, zlato, všetko dávali na slovenský poklad. Za našu korunu vtedy Rakúšania platili 5 šilingov. Takže my sme hospodársky boli na vysokom stupni. Samozrejme, že nechválim slovenský štát, mal svoju veľkú chybu. Darmo, rozkázal Hitler, my sme len ,papouškovali'."
muž, nar. 1913, Námestovo
"Nežilo sa zle, nezamestnanosť nebola, všetko pracovalo pre zbrojný priemysel. To nebolo tiež všetko v poriadku s tým Tisom, ale nedalo sa nič robiť, nedalo sa postaviť proti Nemcom. U nás sa žilo oveľa lepšie ako tam v protektoráte."
muž, 70 rokov, Bardejov
(Zdroj: Radičová a kol.: Malé dejiny česko-slovenských vzťahov II., Nadácia Milana Šimečku 1994)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.