jednu zo série jeho návštev v kandidátskych krajinách na členstvo v Európskej únii (EÚ), ktoré sú súčasťou prípravy Belgicka na predsedníctvo v EÚ v druhej polovici tohto roka.
Rómom treba neustále pripomínať, že azylová procedúra v Belgicku sa zmenila a nemôžu získať výhody. Zároveň treba pracovať na zlepšení ich životných podmienok. Belgický premiér Guy Verhofstadt to vyhlásil po rozhovore s prezidentom Schusterom v súvislosti s avízom o zrušení vízovej povinnosti pre občanov SR pri cestovaní do Belgického kráľovstva, ktorá bola znovuzavedená v septembri minulého roku. Dodal, že rómsky problém nie je len problémom Slovenska, ale i celej Európy a Belgicka, kde vo februári zaznamenali ďalších 19 žiadostí Rómov o azyl.
Premiér informoval slovenského prezidenta o tom, že belgické ministerstvo zahraničných vecí rozhodlo o vyčlenení finančnej podpory na riešenie rómskej otázky v problémových krajinách. O akú čiastku ide, spresní Verhofstadt budúci týždeň. Schuster a Verhofstadt hovorili aj o pilotnom projekte riešenia rómskej otázky, ktorý Slovensko ponúklo aj prezidentom ďalších štátov visegrádskej skupiny.
Rozšírenie Európskej únie (EÚ) ako jednu z priorít belgického predsedníctva v EÚ od 1. júla tohto roku potvrdil belgický premiér Guy Verhofstadt. Pre jeho krajinu je rozšírenie únie najdôležitejšou udalosťou za posledné desaťročie, porovnateľné so zjednotením Nemecka, povedal po rokovaní so svojím slovenským partnerom Mikulášom Dzurindom.
Pokračoval, že Belgicko má záujem na urýchlení prístupových rokovaní s kandidátskymi krajinami, každá však bude hodnotená jednotlivo podľa dosiahnutých výsledkov. Zároveň podporil, aby sa kandidátske krajiny už teraz plne podieľali na diskusii o budúcej podobe zjednotenej Európy.
Belgický premiér súčasne deklaroval vôľu zintenzívniť vzťahy medzi krajinami Beneluxu a Višegrádskej štvorky, pretože "to znamená sedem krajín budúcej Európskej únie". Prvé stretnutie premiérov štátov oboch zoskupení by sa mohlo uskutočniť už v máji tohto roku.
Obaja predstavitelia v rozhovore venovali pozornosť aj rómskej problematike. V tejto súvislosti Verhofstadt ocenil úsilie slovenskej vlády riešiť tento problém. Poukázal na to, že vo februári bolo v Belgicku len 19 žiadateľov o politický azyl zo Slovenska. Na otázku, kedy Belgicko zruší vízovú povinnosť voči SR, však Verhofstadt priamo neodpovedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.