svojho vzniku. V snahe začleniť sa do štruktúr NATO musí zákonite prebehnúť i profesionalizácia jednotlivých zložiek armády. A práve s ňou súvisia i plánované manévre. Ako nám povedal zástupca veliteľa pozemných síl Armády SR generálmajor Ing. Dušan Humený v tomto roku začne armáda s výcvikom záloh poprvýkrát od svojho vzniku.
"Dôraz chceme položiť predovšetkým na veliteľské stupne, veliteľov družstiev, čiat, rôt batérií, ale aj príslušníkov štábov práporov a brigád. Radi by sme ich zoznámili so zmenami, ktoré za posledné roky nastali v organizácii pri plánovaní a riadení výcviku. Na druhej strane ich chceme pripraviť pre plnenie úloh v prípade vojnového využitia armády Slovenskej republiky," uviedol D. Humený.
Ako však bude vyzerať povolávanie záloh v praxi nám prezradil hovorca veliteľa pozemných síl Imrich Modrocký.
"V roku 2001 povoláme vojakov v zálohe na výkon zdokonaľovacej služby. Počet povolaných vojakov v zálohe bude podľa nariadenia náčelníka generálneho štábu v útvaroch a zariadeniach pozemných síl Armády SR 1315. Prvá skupina na vykonanie zdokonaľovacej služby bude povolaná v júni 2001 u útvarov 1. mechanizovanej brigády (veliteľstvo brigády v Prešove), 2. mechanizovanej brigády (veliteľstvo brigády v Leviciach), útvarov domobrany a do útvarov v posádkach Jelšava, Ružomberok, Sereď, Rimavská Sobota a Hlohovec," hovorí I. Modrocký.
Koho všetkého sa bude výkon spomínanej služby týkať?
"Zdokonaľovacia služba zahrnie 80 percent celkového počtu povolaných záloh dôstojníkov a práporčíkov predurčených na veliteľské a štábne funkcie u útvarov kde budú tieto funkcie vykonávať. Ostatní budú zaradení ako vojaci na funkcie vojskových špecialistov, ktorí majú zastaralý výcvik. Dĺžka zdokonaľovacej služby je stanovená na 5 alebo 10 dní podľa druhu cvičenia a podľa vojenských odborníkov. Pre zorientovanie sa v novodobom výcviku zameranom na štandardy a problematiku interoperability vyspelých armád bude tato lehota postačovať. Pre výkon zdokonaľovacej služby u kategórie mužstva a poddôstojníkov je stanovená veková hranica 35 rokov, u kategórie dôstojníkov a práporčíkov do 40 rokov fyzického veku."
Každý špás niečo stojí a výcvik záloh určite nebude lacnou záležitosťou. Oplatí sa teda investovať práve do tejto oblasti, keď má armáda množstvo iných, horúcejších problémov?
"Ročný proces precvičovania záloh celkovo bude stať 16 000 000 Sk pre celú Armádu SR. Úlohou vykonávaných precvičovaní záloh je obnoviť a zdokonaliť vojakov v zálohe v ovládaní vojenskej techniky a odborných postupov podľa požiadaviek novodobého výcviku."
Bude počet povolaných postačovať k priblíženiu sa úrovne výcviku severoatlantickej aliancie?
"Precvičovanie záloh sa uskutoční opätovne po siedmich rokoch. Počet povolaných vojakov v zálohe je však ovplyvnený výškou finančných prostriedkov nato vyčlenených."
Je v rámci reorganizácie armády výcvik záloh nevyhnutný?
"Zálohy sa povolávajú k útvarom, ktoré už vykonali reorganizačné zmeny a zodpovedajú novým štruktúram. Na základe toho, že z rozpočtu obrany na tento rok boli vyčlenené finančné prostriedky na výcvik záloh a hlavne z dôvodu skvalitnenia predurčených záloh, je tento rok výhodný."
Armáda musí preplácať zamestnancom ušlý zisk, budú sa teda na cvičeniach zúčastňovať aj ľudia s vysokými prijmami? Kto napríklad podnikateľovi zarábajúcemu 100 000 korún mesačne uhradí ušlý zisk?
"Áno, účastníci výcviku záloh dostanú náhradu ušlej mzdy, tak ako to bolo aj v minulosti v zmysle paragrafu 125 ods. 3 Zákonníka práce z roku 1965. Avšak táto náhrada nesmie prekročiť výšku priemerného zárobku príslušného záložníka. Refundáciu ušlej mzdy budú zabezpečovať Okresné vojenské správy v súlade so zákonníkom práce. Zatiaľ nebol riešený problém preplácania ušlej mzdy osobám s vysokými zárobkami."
Integrácia do NATO si vyžaduje splnenie určitých krokov...
"Formy a metódy výcviku záloh budú organizované podľa postupov kompatibilných s postupmi členských štátov NATO. V pozemných silách Armády SR sú všetky cvičenia riadené a vedené podľa nových výcvikových doktrín, ktoré sa v ničom neodlišujú od štandartných postupov vo výcviku armád NATO. Najvýznamnejšie cvičenie v duchu týchto postupov absolvujú príslušníci pozemných síl v septembri tohto roku vo VVP Lešť a bude prebiehať pod kódovým názvom Modrá línia 2001."
Tento týždeň prebiehajú záverečné práce na prípravu výcviku záloh. Tie následne odobrí ministerstvo obrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.