mobilný generátor elektrického prúdu, vypravili včera z Michaloviec cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom na Ukrajinu. „Na Ukrajinu posielame zhruba 1600 vriec a krabíc teplého šatstva, obuvi s priemernou hmotnosťou 15 až 20 kg na jedno vrece. Samostatne ide humanitárna pomoc od Slovenského červeného kríža, ktorá vezie potraviny, lieky a ďalšie zdravotné pomôcky", povedal včera na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom Jozef Bloščičák, vedúci odboru Civilnej ochrany Okresného úradu v Michalovciach, ktorý koordinoval prípravu humanitárneho materiálu pred odchodom konvojov na Ukrajinu.
„Problémy pri zbere sme nemali žiadne, skôr naopak, zaznamenali sme veľký záujem. Slováci si rýchlo spomenuli na povodne, ktoré ich postihli pred dvoma, troma rokmi. Materiál, zozbieraný za posledné dva až tri dni, by mal na Ukrajinu odísť pravdepodobne v piatok, tretí konvoj v pondelok budúceho týždňa", pokračoval J. Bloščičák. Prvá výzva, na základe ktorej sa občania mohli pripojiť k humanitárnej pomoci sa objavila v piatok minulého týždňa. Veci zbierali na 73 miestach a neskôr ich sústredili v Michalovciach.
Zber a zvoz rôzneho materiálu v rámci humanitárnej pomoci prebieha aj naďalej a skončiť by sa mal v závere tohto týždňa. Na rozdelenie humanitárnej pomoci zriadili na Ukrajine špeciálnu komisiu, ktorá ju bude okamžite rozdeľovať ľuďom v povodňami najviac postihnutých oblastiach. „Ceníme si, že Slovensko zareagovalo ako prvé. A hoci je východné Slovensko jedným z najchudobnejších regiónov v krajine, v núdzi dokázali jeho obyvatelia pomôcť ľuďom zo Zakarpatska", povedal gubernátor Zakarpatskej oblasti Viktor Baloga. „Na tejto humanitárnej akcii treba hlavne zdôrazniť vzťah ľudí ,ktorí žijú vedľa seba, solidaritu a snahu pomôcť inému v núdzi. Toto je prejavom vzájomnej úcty a podpory ľudí z oboch oblastí", dodal Ing. Štefan Vranovský, prednosta Krajského úradu v Košiciach.
Svojím dielom k humanitárnej pomoci prispelo aj slovenské ministerstvo životného prostredia. „Slovenský hydrometeorologický ústav mal k dispozícii mobilný generátor na výrobu elektrického prúdu v teréne, a keďže sme na ministerstve usúdili, že v povodňami postihnutej Zakarpatskej oblasti ho potrebujú viac ako my na Slovensku, radi sme ho poskytli", uviedol minister životného prostredia László Miklós a dodal: „Takisto vláda SR pripravuje vecný dar v hodnote 8,5 milióna korún zo štátnych hmotných rezerv. Pôjde o terénnu obuv, plášte, ošatenie do terénu a ďalší materiál, ktorý by mohol pomôcť pri záchranných prácach. Súčasťou daru bude aj materiál od slovenskej armády, ktorý bude obsahovať spacie vaky, ošatenie a napríklad aj „ešusy". Do Michaloviec by mal doraziť v priebehu najbližších dní".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.