rozpadlo a bývalý zať tvrdí, že mu patrí polovica z celého majetku, ktorým počas manželského spolužitia disponovali, teda aj polovica z pozemku, na ktorom je postavený rodinný dom.
Zn.: Čo patrí zaťovi?
Odpoveď: Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva. Nepatria tam len veci získané dedičstvom alebo darom, ako aj veci, ktoré podľa povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov. Do BSM nepatria ani veci vydané v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Z uvedeného teda vyplýva, že výlučným vlastníkom darovanej veci je ten z vlastníkov, ktorý bol obdarovaný. Ak manželia boli obdarovaní spoločne, dar bude predmetom ich podielového spoluvlastníctva. To znamená, že aj keby ste pozemok dcére darovali počas trvania existencie jej manželstva, nebol by predmetom bezpodielového spoluvlastníctva a patril by len jej. Obdobne aj veci nadobudnuté niektorým z manželov pred uzavretím manželstva taktiež netvoria predmet BSM. Ak obaja manželia nadobudli spoločne vec pred uzavretím manželstva je predmetom ich podielového spoluvlastníctva. V bezpodielovom spoluvlastníctve nebude ani taká vec, ktorú niektorý z manželov nadobudol počas trvania manželstva výmenou za vec alebo z výťažku takej veci, ktorá bola v jeho výlučnom vlastníctve. Ak však na zadováženie novej veci bola použitá čo i len časť spoločných prostriedkov, patrí získaná vec do bezpodielového spoluvlastníctva.
Odkazy
Zn.: Návrat k pôvodnému priezvisku po rozvode
Rozviedli ste sa po druhý raz a chcete sa vrátiť k svojmu pôvodnému priezvisku. Nie ste si istá, či je to vaše dievčenské meno alebo priezvisko z prvého manželstva. Odpoveď nájdete v § 29 zákona o rodine, podľa ktorého manžel, ktorý prijal priezvisko druhého manžela môže do jedného mesiaca po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode oznámiť matričnému úradu, že prijíma svoje predchádzajúce priezvisko. Rozumie sa ním priezvisko, ktoré ste mali bezprostredne pred vstupom do druhého manželstva. Pokiaľ by ste chceli prijať svoje dievčenské priezvisko, musíte podať žiadosť o jeho navrátenie na príslušný miestny úrad. Obráťte sa preto na matriku, kde vám poradia, ako treba takúto žiadosť podať.
Zn.: Môže sa nasťahovať vnučka k babičke?
Bývate sama vo veľkom obecnom byte a chceli by ste, aby sa k vám prisťahovala vaša študujúca vnučka. Nie je nutné, aby ste s vnučkou uzatvárali zmluvu, môže s vami bývať ako príslušník domácnosti a nepotrebujete k tomu súhlas prenajímateľa bytu. Pokiaľ by ste však chceli s vnučkou uzavrieť zmluvu o podnájme, súhlas prenajímateľa by bol potrebný, pretože inak by ste hrubo porušili povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu a prenajímateľ by to mohol považovať za dôvod k výpovedi z nájmu bytu podľa ustanovenia § 711 ods. 1 pís. d) občianskeho zákonníka. Ak budete s vnučkou viesť spoločnú domácnosť a ona nebude mať vlastný byt, v prípade vašej smrti prejde vaše právo nájmu bytu na vnučku.
Zn.: Nežiadúca dedička
Ste vdova a žijete niekoľko rokov s priateľom, ktorý sa o vás stará. Nechcete, aby váš majetok v budúcnosti zdedila neter, ktorá sa k vám nespráva dobre. Vzhľadom k tomu, že vlastné deti nemáte, neter by v prípade vašej smrti bola vašou jedinou zákonnou dedičkou. Môžete sa tomu vyhnúť tak, že zriadite písomný závet, v ktorom jednoznačne ustanovíte za dediča svojho priateľa. Vzhľadom k tomu, že nemáte vlastné deti, ktoré sú zo zákona neopomenuteľnými dedičmi, môžete za svojho dediča ustanoviť kohokoľvek. Na neter v závete pamätať nemusíte.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.